VODOVÁ, M. Molekulově imprintované polymery jako rekogniční elementy pro stanovení markerů onemocnění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bezděková,, Jaroslava

Diplomová práce studentky Bc. Milady Vodové je zaměřena na vytvoření sensoru využívajícího molekulově imprintované polymery jako rekogniční element při detekci markerů onemocnění z kondenzátu dechu. V teoretické části práce je vypracováná podrobná rešerše studované problematiky. Velmi si cením toho, že studentka čerpala z literárních zdrojů převážně v anglickém jazyce. Experimentální část práce je zaměřena na optimalizaci molekulově imprintovaných nanočástic schopných rozenávat modelový protein (chymotrypsinogen) pomocí kapilární elektroforézy a na následné propojení vyvinutých nanočástic s metodou křemených mikrovážek. Studentka pracovala během řešení diplomové práce velmi pečlivě a samostatně, racionálně si rozvrhovala jednotlivé série experimentů. Během poměrně krátké doby si osvojila řadu laboratorních postupů a analytických metod. Aktivně využívala konzultací. Na druhou stranu bych ocenila větší samostatnost ve vyhodnocování experimentálních výsledků a při formulaci diskuzí. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím výslednou známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vaculovičová,, Markéta

Diplomová práce studentky Bc. et Bc. Milady Vodové se zaměřuje na vysoce aktuální téma diagnostiky závažných onemocnění a to především na analýzu neinvazivně odebraných vzorků dechu s využitím molekulově imprintovaných polymerů. Z formálního hlediska je práce zpracována na 58 stranách a je standardně člena do 6 kapitol: 1- Úvod, 2-Cíle práce, 3-Teoretická část, 4-Experimentální část, 5-Výsledky a diskuze, 6-Závěr, 8-Seznam zkratek a symbolů, 9-Seznam obrázků, 10-Seznam tabulek a 11-Seznam literárních odkazů. Práce je na celkem dobré jazykové úrovni s minimem hrubých chyb. Lze vytknout jen občasnou chybějící diakritiku, nesprávné skloňování (např. „U MIP vymytým zahřátím…”) nebo používání slangových výrazů (např. „protein byl stočen…“). V práci je použito 27 obrázků, 8 tabulek a 119 odkazů na vysoce aktuální anglicky psanou literaturu. Z vědeckého pohledu studentka v teoretické části náležitě uvedla čtenáře do řešené problematiky, jasně vytyčila cíle výzkumu, pomocí správně zvolené a odůvodněné metodiky je následně splnila, výsledky správně prezentovala a diskutovala a formulovala závěry. Obecně lze říci, že množství experimentů provedených v rámci vypracování diplomové práce svědčí o vysokém nasazení a pracovitosti studentky a jejich kvalita zase o její pečlivosti. Drobné nedostatky ve formě chybně uvedených jednotek Intenzity fluorescence (mAU) v řadě grafů jsou v kontextu odvedené práce zanedbatelné. Na základě výše uvedených argumentů práci doporučuji k obhajobě a po jejím úspěšném absolvování doporučuji udělení titulu Ing.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 131676