KRIŠTOF, M. Zavlažovací automat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Martin Krištof vypracoval bakalářskou práci na téma „Zavlažovací automat“. Cílem práce bylo navrhnout a realizovat automat pro zavlažování. Bakalářská práce je rozdělena mimo úvod a závěr do čtyř kapitol. V první kapitole student rozebírá dostupná řešení, ve druhé kapitole se věnuje požadavkům a návrhu systému. Samotná realizace je popsána ve třetí kapitole. Poslední kapitola se věnuje ověření funkčnosti zavlažovacího automatu. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují a vhodně se doplňují. Poslední kapitoly mohly být ale popsány obsáhleji. Student provedl návrh, realizaci i ověření funkčnosti navrženého systému, a to včetně programového vybavení. Formální stránka práce odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Student k řešení bakalářské práce přistupoval zodpovědně, zmíněné problematice se věnoval a rozumí jí. Z práce je však patrný nedostatek času na dokončení, a to hlavně v oblasti odladění samotné regulační smyčky zavlažovacího automatu. Navrhuji proto práci k obhajobě a hodnotím 68 body.
Student Martin Krištof se ve své bakalářské práci zabývá návrhem a konstrukcí programovatelného zavlažovacího automatu pro použití v zahradnictví. Práce je rozdělena do čtyř kapitol a závěru. Bakalář se podle zadání zaměřil na rozbor zahradnické i elektronické části zadání, zadání práce bylo rozsáhlé a náročné na samostatnou činnost studenta. Uchazeč vyšel z existujících řešení na trhu a navrhl systém řízený mikrokontrolérem. V dalším kroku student svůj návrh realizoval a experimentálně ověřil. Délka práce je přiměřená (celkem 53 strany včetně příloh). Citované zdroje se týkají tématu a jsou v dostatečném počtu (41) pro bakalářskou práci, pouze vytýkám, že v seznamu literatury jsou nadbytečně uváděna i křestní jména autorů. Zadání práce je splněno a výsledkem je fungující zařízení (ve stadiu funkčního vzorku). Těžiště práce bylo ve výběru čidel, v návrhu vlastního elektronického zařízení a v návrhu obslužného programového vybavení. Graficky i obsahově je bakalářská práce na dobré úrovni, v detailech bohužel nacházíme mnoho nedůsledností. Především vadí příliš stručný způsob popisu a vyjadřování a slangový slovník. Oproti logického předpokladu, že nejprve rozebereme úkol a navrhneme strukturu řešení a potom řešíme výběr součástek a detailní návrh elektronických obvodů, tak autor se nejprve seznamuje s čidly, akčními členy a s vybraným mikrokontrolérem a následně navrhuje blokové schéma zavlažovacího automatu (str. 14). Volba jednotlivých komponentů a bloků není vždy diskutována (např. napájecího zdroje podle požadovaného proudu). Naopak při tvorbě programového vybavení je vidět autorovu zkušenost a znalosti. Kvalita výkladu klesá směrem ke konci zprávy, což ukazuje na nedostatek času při zpracování, včetně neodstraněných nejasných formulací. Chybí seznam použitých veličin a seznam zkratek je neúplný. Po celkovém zhodnocení konstatuji, že předložená práce i přes uvedené výhrady splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci, především z hlediska samostatnosti práce a použitelnosti výsledků, a proto ji doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 119563