HANZLÍČEK, M. Bezpečnost IoT [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Hajný, Jan

Bakalářská práce je zaměřena na oblast vývoje kryptografických systémů na výkonově omezených zařízeních. Cíle práce považuji za splněné, zadaný protokol je plně implementován na nositelném zařízení (smart-watch), mobilním telefonu a ověřovacím serveru. Po formální stránce je text standardní kvality, s několika hovorovými pasážemi, kterých by se měl autor v technickém textu vyvarovat. Kladně hodnotím aktivitu studenta během semestru a aktivní snahu pochopit princip kryptografických algoritmů, které implementuje. Celkově hodnotím práci 88 body, tedy známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Malina, Lukáš

Teoretická část práce „Bezpečnost IoT“ začíná krátkým popisem IoT v kapitole 2.1 a dále se zaměřuje na dílčí technologie a kryptografii. Práce je však spíše praktická a zaměřila se na platformu Android Wear, kterou lze v IoT využít. Praktická část popisuje výkoností testování základních kryptografických metod na zařízení s platformou Android Wear a dále zkoumá možnosti komunikace mobilních zařízení a zařízení s platformou Android Wear přes Bluetooth. Největším přínosem práce je předložený autentizační protokol, který je tvořen implementací vydavatele - zařízení Android Wear, uživatele - chytré zařízení s platformou Android a ověřovatele - PC s Java aplikací. Zadání práce bylo tedy splněno. Po odborné stránce je práce na velmi dobré úrovni. Nicméně lze najít několik menších nedostatků jak v teoretické tak v praktické části. Zmíněný příklad na straně 14, kdy chytré chladničky rozesílaly SPAM by bylo vhodné podložit zdrojem v literatuře. I další některé údaje v teoretické části by si zasloužili reference v literatuře. U proudových šifer je relativně snadné tvrdit, že jsou méně bezpečné, pokud se v práci uvádí pouze jeden zástupce a to zastaralá šifra RC4 (1987). Nicméně existují i bezpečné proudové šifry. V práci příklady novějších šifer schází. U 3.2.1 bylo popsáno generování náhodných čísel pomocí metody Random. Nicméně práce se zaměřuje na kryptografické funkce a mělo být tedy raději využito metody SecureRandom. Problém je poté především u generování parametru k_w na straně 50, kdy by se mělo využít bezpečného generátoru SecureRandom. Výsledky měření jednotlivých operací jsou uvedeny již pomocí 3 obrázků, 3.8, 3.9 a 3.15. V popiskách u obrázků mohla být připomenuta jednotka ns. Dále jsou výsledky uvedeny v textu, také jsou shrnuty v tabulce a jsou i graficky prezentovány v grafech 3.16 a 3.17. Některé výsledky se tedy opakují i 4 x. Po formální stránce práce obsahuje pouze několik málo chyb. Na některé obrázky, např. 3.20, chybí jednoznačná reference v podobě čísla v textu. V práci se také vyskytuje několik překlepů. Celkově lze práci hodnotit jako prakticky propracovanou a přes menší nedostatky ji lze hodnotit jako velmi dobrou, B 84 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 93673