ŠTOURAČ, F. Současné trendy v oblasti leteckého průmyslu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Cílem předložené práce je popis aktuálních a budoucích trendů v oblasti leteckého průmyslu. Úvodní část práce je věnována technologiím, jež snižují negativní dopad letectví na životní prostředí. V další části se autor zabývá technologiemi, jež zvyšují bezpečnost letecké dopravy a usnadňují údržbu letounů. Závěrečná část patří technologiím a konceptům, jež mají v dané oblasti potenciál budoucího využití, například nadzvukovým letounům. Z hlediska jazykového se v práci vyskytuje řada nedostatků, jež se týkají užití členů, výjimečně se objevují rovněž chyby ve shodě podmětu s přísudkem či interpunkci. Styl práce je populárně naučný. Text je adekvátně členěn, je přehledný, jednotlivé informace na sebe logicky navazují. Z hlediska obsahu lze konstatovat, že zadání bylo splněno. Je zcela zjevné, že autor se v dané problematice dobře orientuje. Po formální stránce však práce vykazuje celou řadu nedostatků. Zcela zásadním formálním nedostatkem, na který byl autor již dříve důrazně upozorňován, je ta skutečnost, že v textu až na několik výjimek zcela chybějí odkazy na citované zdroje. Navzdory faktu, že autor čerpá z poměrně rozsáhlého množství zdrojů, jež jsou uvedeny v seznamu literatury, v samotném textu práce na příslušné zdroje téměř vůbec odkazováno není. Práce rovněž nesplňuje požadavek týkající se rozsahu. Dohledat lze i jiné prohřešky, jež se však jeví v kontextu dvou výše uvedených jako mnohem méně závažné. Jsou jimi nejednotná grafická úprava práce (úvodní část versus zbytek práce); v obsahu v úvodu práce jsou uvedeny neúplné informace; určitý nesoulad lze dohledat i v seznamu obrázků (obrázky se nacházejí na jiných stranách, než je v seznamu uvedeno). Závěrem tedy konstatuji, že vzhledem k výše zmíněným formálním nedostatkům (rozsah a chybějící odkazy na citované zdroje) práce požadavky nesplňuje, a tudíž ji k obhajobě nedoporučuji.
Bakalářská práce Filipa Štourače obsahuje závažné formální nedostatky. Menším prohřeškem je nedostatečný rozsah, neboť anglická část (bez rozšířeného abstraktu a seznamu literatury) dosahuje pouze dvaceti-dvou stran. Mnohem závažnějším nedostatkem je však zcela chybějící citační aparát, jež se skládá pouze z opomenuté, zvýrazněné poznámky „(parafráze-rok?)“ na straně 25, která zároveň indikuje zcela neexistující revizi textu, a několika parafrází. Nelze tak určit jaká část práce je původní a jaká převzatá, proto ji nelze objektivně zhodnotit. Student tudíž neprokázal schopnost pracovat s literaturou a nelze ověřit, zda je schopen analýzy a syntézy textu, což je jedním z předpokladů úspěšné bakalářské práce. Na základě výše řečeného lze tudíž konstatovat, že práce nesplnila předepsané formální požadavky, neměla být v tomto stavu vůbec odevzdána, a proto ji NEDOPORUČUJI k obhajobě a hodnotím známkou F, nedostatečný. Je zcela evidentní, že práce byla vypracována v časovém presu a po odstranění nedostatků může být kvalitní, proto bych doporučil zkušební komisi vrátit studentovi práci pouze k doplnění a umožnit její obhajobu v mimořádném termínu.
eVSKP id 134530