ŽATEČKA, M. Rozšíření Google Bumble o podporu audio přenosů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimek, Václav

S ohledem na výše uvedené skutečnosti navrhuji souhrnné hodnocení stupněm D - uspokojivě , 65 bodů .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Na úvod hodnocení této bakalářské práce je třeba uvést, že jsem se v úloze vedoucího ocitnul díky zdravotní indispozici kolegy doc. Zdeňka Vašíčka až v její závěrečné fázi přibližně měsíc před odevzdáním. Dlužno podotknout, že mě v tomto období student sám nekontaktoval. Cílem projektu bylo tedy vytvořit rozšíření Python modulu Google Bumble o podporu vybraných služeb standardu Bluetooth LE Audio. V případě kódování a dekódování audia dle specifikace kodeku LC3 se předpokládá využití již existující implementace.  Co se týče zhodnocení splnění požadavků zadání, tak zde vycházím především z technické zprávy, částečně pak i z pomyslné autoevaluace studenta. Jisté výhrady lze vznést k prezentovanému způsobu splnění bodu 3) zadání . Při implementaci zvolených služeb bylo nutné část implementace opravovat, což zdrželo postup prací. Bohužel se nepodařilo do realizovaného řešení plnohodnotně začlenit kodeku LC3. Tím pádem pak došlo k realizaci pouze jedné a ne zcela ideálně funkční demonstrační aplikace. Ostatní body zadání považuji za v úplnosti splněné.
Práce s literaturou K výběru informačních pramenů a způsobu jejich využití se mohu díky výše naznačeným okolnostem vyjádřit pouze okrajově. V technické zprávě uváděné reference jsou tvořeny pouze odkazy na specifické úseky standardu Bluetooth LE Audio, z nichž student logicky čerpal. Nicméně bych řekl, že by bývalo bylo vhodné do přehledu zařadit i nějakou tematickou monografii a další relevantní materiály (např. ohledně projektu Google Bumble) dostupné v online či tištěné podobě. 
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace V průběhu zpracování projektu nebyly dle vyjádření studenta konzultace s předchozím vedoucím příliš časté, spíše byl student dotazován na aktuální stav práce a případně mu byly uděleny pokyny ohledně dalšího postupu. V období přibližně měsíc před odevzdáním této práce, kdy jsem se stal jejím vedoucím, jsem pak ze strany studenta kontaktován nebyl.
Aktivita při dokončování Odhaduji, že dokončení technické zprávy i realizačního výstupu proběhlo pouze s nepatrným předstihem oproti stanovenému termínu. Před odevzdáním jsem bohužel neměl možnost zkorigovat podobu technické zprávy či se blíže seznámit s funkčními vlastnostmi realizačního výstupu, kdy jsem ohledně těchto záležitostí nebyl bohužel ze strany studenta dříve kontaktován.
Publikační činnost, ocenění Žádné další publikační výstupy či zisk ocenění v souvislosti s řešením tohoto projektu mi nejsou známy.
Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Klhůfek, Jan

Z vypracované bakalářské práce se zdá, že student poctivě nastudoval zadanou problematiku, avšak nedostaky v obsahu technické zprávy, zejména pak chybějící část o testování vytvořeného rozšíření, významně zhoršují její kvalitu. Způsob testování byl alespoň ukázan a popsán při osobní demonstraci funkčnosti studentem. Vzhledem k výše zmíněným nedostatkům a mírně náročnějšímu zadání navrhuji ohodnocení stupněm E – dostatečně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Cílem práce bylo nastudovat projekt Google Bumble a navrhnout jeho rozšíření umožňující emulovat z prostředí jazyka Python přenos audio signálu s využitím technologie Bluetooth Low Energy Audio (Bluetooth LE Audio). Funkčnost rozšíření měla být ověřena na sadě demonstračních aplikací. Zadání řadím mezi obtížnější vzhledem k množství technických specifikací a rozsáhlosti projektu Google Bumble, ve kterých se student musel zorientovat.
Rozsah splnění požadavků zadání Student splnil body 1 až 3 ze zadání, avšak v technické zprávě zcela chybí pokrytí bodu 4, který se týká testování a ověření správné funkčnosti implementace.
Rozsah technické zprávy Technická zpráva těsně splňuje minimální požadovaný rozsah.
Prezentační úroveň technické zprávy 52 Technická zpráva se čte velmi obtížně. Struktura práce se skládá z pěti kapitol textu s velmi nevyváženou délkou ústředních kapitol. Text práce se nachází v rozmezí stran 4–38, kde samotná 2. kapitola zabírá přes 70 % práce (strany 5–29).  Názvy některých kapitol jsou moc obecné, např. "Návrh", "Implementace a testování". Zpráva obsahuje velmi strohý abstrakt jak v českém, tak v anglickém jazyce, který čtenáři nepoví o moc více než samotný název práce. Úvodní kapitola je také příliš strohá a neobsahuje širší uvedení do problematiky, zdůraznění limitů projektu Google Bumble a tedy ani přímou motivaci pro vznik této práce. U popisu obsahu práce chybí odkazy na dílčí kapitoly a navíc je jejich číslování chybné. Úvod je 1. kapitolou, nikoliv následující kapitola o popisu zkoumaných technologií (ta je až 2. kapitolou). 2. kapitola se věnuje popisu technologie Bluetooth LE Audio. Neuškodilo by, kdyby zde byl v krátkosti představen i samotný projekt Google Bumble a Bluetooth LE a až poté se kapitola věnovala zejména LE Audio. Popis samotné technologie Bluetooth LE Audio je velice detailní, avšak až zbytečně moc, takže na čtenáře působí vyčerpávajícím dojmem. Některé části mohly být dle mého názoru vynechány, konkrétně např. sekce 2.5, 2.6, 2.8 se věnují službám, které v návrhu a implementaci nejsou uvažovány. Tato kapitola navíc obsahuje 12 obrázků a 22 tabulek, které jsou převážně převzaty z literatury, což je v pořádku, avšak jejich popis je mnohdy příliš obecný. Kapitola o návrhu je velmi krátká a obsahuje pouze dvě strany textu. Mohl zde být i nástin návrhu demonstračních aplikací a plán pro testování funkčnosti.  4. kapitola se jmenuje "Implementace a testování". Tato část by měla být rozdělena do dvou samostatných kapitol pojednávajících o dílčích částech. Samotné testování je totiž popsáno na necelé jedné straně a obsahuje jen strohý popis vytvořených skriptů bez popisu ověření funkčnosti. To vidím jako zásadní nedostatek. Na mnoha místech chybí reference na jiné části zprávy pro lepší orientaci v textu, např. u sekce 3.4 by věta "Jak už bylo naznačeno CAS neobsahuje žádné charakteristiky.." mohla obsahovat referenci na podsekci 2.3.1. V sekci 3.5 je zmínka, že služby pro ovládání telefonních hovorů, mikrofonu nebo ovládání přehrávaného obsahu není dle specifikace CAP nutno implementovat. Chybí zde informace, kde je tato skutečnost v textu či v literatuře zmíněna.
Formální úprava technické zprávy 60 Práce je psána ne příliš čtivou češtinou a působí až strojovým dojmem. Typografické chyby a překlepy v práci jsou minimální. V práci se vyskytuje velké množství zkratek, které jsou užity dříve, než jsou v textu definovány, např. LC3 na str. 5 (def. na str. 6), CSIS, ASE na str. 7 (def. na str. 23 a 9, respektive). Také se v textu vyskytují zkratky, které nejsou definovány vůbec, např. SBC na str. 6, GATT na str. 32, RSI na str. 34. Tyto detaily velmi ztěžují schopnost čtenáře orientovat se v textu.
Práce s literaturou 75 Bakalářská práce obsahuje 17 odkazů na literaturu, které všechny vycházejí z oficiální dokumentace technologie Bluetooth Low Energy Audio. Vzhledem k zaměření práce a neexistence publikace k projektu Google Bumble, jelikož se jedná o dosud neoficiální produkt, si myslím, že je to v pořádku. Převzaté prvky z literatury jsou až na pár výjimek řádně označeny a rozlišeny. U obrázků a tabulek je až na obrázek 2.1 správně zmíněno, odkud byl prvek převzat. Na některých místech v textu chybí odkaz na literární zdroj, který je uveden až u obrázku, na který daný text odkazuje. U vzorce 2.1 chybí odkaz na zdroj [8]. Slovo "Hodnotou" mohlo být v kurzívě (tj. " Hodnotou ") pro řádné označení v textu a zároveň by zde měla být zmínka, že se má jednat o znaménkové číslo, jak je uvedeno v literatuře.
Realizační výstup 55 Realizačním výstupem práce je rozšíření projektu Google Bumble, napsaného v jazyce Python, o emulaci přenosu audio signálu s využitím vybraných služeb Bluetooth LE Audio. Pro účely práce byla využita existující implementace LC3 kodeku (taktéž napsaná v Pythonu), která slouží ke kódování a dekódování přenášeného audio signálu. V technické zprávě v kapitole o implementaci není zmínka o konkrétních souborech, které byly modifikovány/implementovány. Tato skutečnost se však (naštěstí) nachází v příloze o obsahu přiloženého paměťového média. Celkově tak byly modifikovány čtyři skripty implementující potřebné služby a několik dalších skriptů bylo upraveno či zcela implementováno pro možnosti testování funkčnosti rozšíření. Samotná demonstrace funkčnosti však v práci chybí. Z textu není patrné, které třídy/metody byly doimplementovány, případně upraveny. Po bližším prozkoumání zdrojových souborů se totiž zdá, že některé třídy a metody již byly obsaženy v původní implementaci a byly tedy pouze upraveny do jiné podoby tak, aby se s nimi dalo lépe pracovat. U některých souborů však byly implementovány nové služby potřebné pro účely LE Audio, které v původní verzi projektu chyběly. Většina upravených souborů obsahuje hlavičku s autorem. Kód obsahuje minimální množství komentářů. V sekci 4.3.2 se píše o službě "Broadcast Audio Stream Service", k níž byla údajně implementována třída "BroadcastAudioStreamService". Žádná taková třída se v implementaci nevyskytuje a tato služba se navíc nikde neobjevuje ani ve zbytku práce. Patrně tím byla myšlena služba "Broadcast Audio Scan Service" a podobně pojmenovaná třída. Za největší nedostatek vidím chybějící ukázku funkčnosti implementovaného rozšíření. V podsekci 4.4.1 o testování se píše: "U každé služby je otestována její základní funkcionalita.", není však blíže popsáno a prokázáno jak. Při osobní demonstraci testování studentem byla ukázána realizace testů i funkčnost demonstračních aplikací. Škoda, že se tento popis neobjevuje i v technické zprávě.
Využitelnost výsledků Práce implementuje rozšíření Google Bumble o možnost přenosu audio signálu s využitím technologie Bluetooth Low Energy Audio, avšak z práce není zřejmé, zda rozšíření funguje dle očekávání. Podle oficiálního GitHub repozitáře projektu je navíc rozšíření momentálně v procesu vývoje a je otázkou, zda implementace vytvořená v této práci bude dále využita.
Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 155968