MACH, L. Vliv množství pájky a izotermálního stárnutí na vodivost pájeného spoje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Zadání bylo splněno v rámci technických možností. Aktivita studenta během řešení a zpracování práce byla na velmi dobré úrovni. Student se pravidelně účastnil konzultací a diskutoval řešenou problematiku. Byl samostatný při řešení práce. Práce je zpracována přehledně a formálně správně. Literatura byla během řešení používána v poměrně velké míře.
Inženýr Mach se v práci zabývá elektrickou vodivostí pájeného spoje. V teoretické části je přehledně zpracována problematika intermetalických vrstev, spolehlivosti pájeného spoje v souvislosti s elektrickou vodivostí, procesní faktory a materiály používané v procesu pájení. Lehce nadbytečná mi přijde část zabývající se smáčecími úhly. Na druhou stranu postrádám alespoň stručný popis problematiky měření malých proudů, odporů či vodivosti. Autor u některých převzatých obrázků a textů neuvádí citaci podkladů (např. obr1.1 a 1.2) a to poté působí jako autorova myšlenka. V praktické části byla navrhnuta testovací DPS a byl vhodně zvolen postup experimentu, který byl dobře zdokumentován. Student vyhodnocuje vliv izotermálního stárnutí a proudového namáhání na vodivost a růst IMC v pájeném spoji. Tyto vlivy však působí na celý testovaný substrát včetně vodivých cest a konektorů a není jasné jestli toto bylo bráno do úvahy. Při interpretaci výsledků do grafu bylo možno použít jiného měřítka, neb první hodnoty nejsou zcela čitelné. Opakování pokusu či soubor testovaných vzorků mohl být větší a stejně tak diskuze výsledků mohla být obsáhlejší. V celkovém hodnocení je práce na velmi dobré úrovni. Je psána výstižně a dobře graficky doplněna. Práce je přínosná a jistě poslouží dalšímu výzkumu. Zadání bylo splněno a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 57378