HLUŠÍ, M. Zvýšení rychlosti sání požární stříkačky pomocí CAE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyroubal, Petr

Předložená diplomová práce pana Hluší se zabývá zvýšením rychlosti sání požární stříkačky pomocí CAE pro oblast požárního sportu. Diplomant nás v úvodních kapitolách, které jsou nosné pro pochopení dané problematiky, seznamuje s teorií požárního sportu a s požární stříkačkou typu PS-12, pro kterou jsou uvedené optimalizace navrženy. Diplomant také provádí rozbor CAE, která je pro oblast řešení stěžejní. Dále jsou definovány cíle práce, kterých není zrovna málo, ale podařilo se je bezezbytku naplnit. V praktické části jsou pak řešeny simulace proudění tekutiny stávající variantou, která byla nutná realizovat z důvodu pochopení toho, jak požární stříkačka pracuje, na tomto základu jsou poté postaveny optimalizace nového systému nasávání vody. Dále je pak proveden návrh nové elektroniky, která automatizuje ovládání ventilů v režimu sání a čerpání. Celý návrh byl realizován a odzkoušen a bylo potvrzeno, že diplomantem navržené řešení, několikanásobně zvyšuje rychlost sání čerpadla. Rozdíl mezi simulací a realitou je způsoben idealizací a zjednodušením modelu, s čím se dalo počítat. Celá práce je přehledně a logicky strukturovaná, výsledky jsou prezentovány ve formě grafických závislostí a obrázků a je vidět, že si diplomant na vypracování dal velmi záležet. Diplomant přistoupil k dané problematice se zájmem, pracoval téměř samostatně a pravidelně využíval konzultací, které vedl konstruktivně a docházel na ně připraven. Diplomant prokázal schopnost samostatně řešit multioborový problém a prokázal tak inženýrský přístup. Použitá literatura je relevantní a všechny zdroje jsou v práci řádně citovány. Přínos práce je bezesporu ve zvýšení účinnosti sacího systému stříkačky, který byl realizován a podroben zátěžovému testu. Cíle práce byly splněny v plné míře a vzhledem

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Maxa, Jiří

Pan Bc. Martin Hluší svoji diplomovou práci na téma: ZVÝŠENÍ RYCHLOSTI SÁNÍ POŽÁRNÍ STŘÍKAČKY POMOCÍ CAE vypracoval v rozsahu 108 stran a rozdělil ji do 7ti hlavních kapitol. V prvních dvou kapitolách student popisuje obecně požární problematiku, které se ve své práci zabývá a soustřeďuje se především na popis motorové stříkačky PS-12, která je jádrem práce. Následně student jednoznačně popisuje sledované cíle a metodiku jejich řešení. Ve čtvrté kapitole diplomant popisuje problematiku CAE. Tato kapitola je psána velmi srozumitelně a zachycuje všechny hlavní aspekty problému. Jedině snad vyjádření: Osoba provádějící výpočet by tedy měla mít obecnou představu o tom, jaké moduly by měli být využity a jaké mohou být zanedbány (protože nezmění výsledek vůbec, nebo ho změní jen velmi málo), je trochu nešťastné, protože ve skutečnosti by daná osoba měla mít dost hluboké povědomí, protože jinak by naopak došla k zcela jiným výsledkům, které by se napohled tvářily pravdivě. V páté kapitole je popsána fyzika proudění tekutin. Tuto kapitolu považuji za velmi kvalitně zpracovanou a prokazuje širší vhled studenta do řešené problematiky. V šesté kapitole diplomant popisuje simulaci stávajícího systému nasávání a řeší m.j. proudění v Lavalově dýze. Výsledky jsou zobrazeny na obr. 6.9 a 6.10. Kapitola je dobře zpracována, na škodu je snad jen to, že na daných obrázcích je v grafu vyobrazen průběh veličin pouze v délce dýzy, ale to nejzajímavější se děje až za ní. Je zachycen částečně jen vznik první kolmé rázové vlny. Na jeho průběhu je patrný mírně zešikmený charakter veličin, což může být způsobeno ne úplně dostatečně zjemněnou mesh. V interpretaci píšete: „V porovnání s výsledky simulace proudění v geometrii konvergentně-divergentní trysky (tedy bez přisávacího kanálku a difuzoru) je první tlakové maximum, tvořené šikmými rázovými vlnami, umístěno razantně blíže ústí trysky.“ Ve skutečnosti jde spíše o kolmou rázovou vlnu. V sedmé kapitole autor podrobně popisuje nový způsob systému a provádí simulace, nyní již blíže podzvukovému režimu. Kapitola je kvalitní, možná by se hodil přidat ještě graf průběhu rychlosti a tlaku proudění z trysky. Kapitolu validací funkce nového systému považuji za dostatečnou. Auto na závěr nastiňuje další možnosti práce. Formálně je práce velmi kvalitní, obsahuje minimum chyb jako například, že: geometrie vývěvy vyplívá,…. Nebo například graf 6.17 má šedé popisky. Přes připomínky práce prokazuje vysokou kvalitu a velmi dobrý přístup studenta. Zadání bylo splněno, dle výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 159746