HORNÍČEK, E. Spínaný výkonový zdroj 300V/100W [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Pavelka, Ondřej

Pan Horníček si v rámci semestrálního projektu zvolil pro realizaci měniče topologii FlyBack, což se ukázalo jako nevhodné a proto ve zbytku času provedl přestavbu na vhodnou topologii typu dvojčinný měnič. Tento realizoval nejdříve pomocí jednoúčelového speciálního obvodu, který byl po oživení nahrazen mikrokontrolérem Atmel. Ukazuje se, že řízení měniče mikrokontrolérem má mnohá úskalí, zejména pokud to není mikrokontrolér speciálně určený pro spínané zdroje. Problematickým je zejména snímání výstupního napětí a proudu, pokud požadujeme galvanické oddělení výstupu. Zadání práce bylo ověřit tuto možnost řízení (mikrokontrolérem), dále bude ještě potřeba zdokonalit řídící program. Dosažená účinnost 80% potvrzuje správnost návrhu.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Lutera, Ondřej

Předložená bakalářská práce se zabývá vývojem spínaného zdroje s výstupním napětím 300 V a výkonem 100 W. První část práce se věnuje teoretickému rozboru. Jsou zde rozebrány některé základní typy měničů. V další části práce se pan Horníček věnuje vlastnímu návrhu měniče. Vzhledem k požadovaným parametrům měniče vhodně zvolil dvojčinný měnič, pro který navrh a vyrobil patřičný transformátor. Pro ověření funkčnosti měniče student nejprve navrhl řízení měniče s univerzálním integrovaným obvodem. Práce obsahuje popis návrhu zapojení měniče i výsledky měření s provedenou diskuzí a zhodnocením dosažených výsledků. Další část práce se již věnuje velmi podrobně návrhu a realizaci měniče řízeného mikrokontrolérem Atmega8. V této části je popsán také software mikrokontroléru, který se stará o sběr dat a zpětnovazební regulaci výstupního napětí měniče. Zde lze pouze vytknout absenci vývojového diagramu, který by jednoduše zobrazil hlavní smyčku programu s přerušeními. Studentovi se podařilo ověřit funkci navrženého zdroje poměrně precizním měřením zatěžovacích charakteristik při různých vstupních napětích a nastaveních rozsahů střídy mikrokontrolérem. Po formální stránce má práce dobré členění. Občasným nedostatkem jsou překlepy v textu. Přes tyto drobné nedostatky hodnotím tuto bakalářskou práci svým rozsahem jako velmi zdařilou. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 95b / A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 76861