PÍŠKA, J. Dignostika zhášecího pochodu u stejnosměrného stykače [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Valenta, Jiří

Student Jakub Píška zpracoval svou diplomovou práci samostatně s vhodným využitím konzultací. Práce byla zadána společností Schaltbau, GmbH, se kterou pracoviště Laboratoře spínacích přístrojů dlouhodobě spolupracuje. Proto byla diplomová práce vypracována v anglickém jazyce, a to na velmi dobré úrovni po stránce jazykové. Student musel na počátku nastudovat množství zejména zahraniční literatury týkající se problematiky zhášení oblouku u stejnosměrných stykačů a poté identifikovat nežádoucí jevy, které se vyskytují u zadaného stykače. K tomu využil vhodné kombinace diagnostických metod založených na analýze obloukového napětí, rozložení tlakového pole a vysokorychlostní kamery. Dále navrhl možná řešení pro zlepšení jednotlivých etap zhášecího procesu a řešení prakticky ověřil. Získané výsledky podrobně analyzoval a nadstandardně kriticky vyhodnotil. Pro získání statisticky relevantních dat musel provést značné množství časově náročných pokusů. Práce má výbornou úroveň s prvky vědecké práce, a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím rovněž stupněm výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Kloc, Petr

Předloženou diplomovou práci považuji za velmi kvalitně zpracovanou. Student se v prvních třech kapitolách zabývá podrobným popisem funkce a vlastností stykačů a popisem problémů, které se vyskytují v těchto stykačích. Ve druhé části pak student diskutuje možné diagnostické metody, aplikovatelné na konkrétní typ stykače. Poslední část práce je věnována velmi podrobnému popisu provedených experimentů. Tyto experimenty mají za cíl některé z problémů kvantifikovat a otestovat řešení vedoucí k eliminaci, či zmírnění daného problému. Diplomová práce tak dle mého názoru beze zbytku splnila všechny body zadání. Svou vysokou úroveň prokazuje diplomová práce i po formální stránce. Celý text je rozdělen do 9 číslovaných kapitol a jedné nečíslované kapitoly. Řazení jednotlivých kapitol je logické a rozsah textu v jednotlivých kapitolách je přibližně srovnatelný. Všechny použité zdroje jsou řádně citovány v příslušné sekci na konci práce. Sazba textu je na vysoké úrovni. Pouze v rovnicích občas není dodržen správný řez písma. Kromě této droboučké vady konstatuji, že diplomová práce splňuje všechny formální náležitosti. Za velmi pozitivní také považuji zvolený jazyk práce. Celý text je psaný ve velmi dobré a srozumitelné angličtině. Je jenom škoda, že některé termíny nejsou používány konsistentně v celé práci. Například části stykače, zodpovědné za formování magnetického pole, jsou až do kapitoly 6 nazývána jha (yokes). Od kapitoly 7 je pak používán termín pólové nástavce (pole plates). Ke zmíněným nekonzistentnostem však dochází pouze v malém počtu případů a nemají velký dopad na srozumitelnost textu. Nepovažuji je proto za zásadní problém. K práci mám pouze jednu výtku. Tou je přílišná strohost první nečíslované části nazvané "Úvod" (Introduction). Především při porovnání s úrovní ostatních kapitol působí půlstránkový text jako poněkud narychlo napsaný. Z kontextu dalších kapitol je také patrné, že úvodní kapitola by měla obsahovat nějaké představení vlastního stykače a jeho parametrů. Na druhé straně experimentální část diplomové práce byla prováděna ve spolupráci s externí firmou, která je pravděpodobným výrobcem použitého stykače. Je tedy možné, že parametry stykače nebylo umožněno ve veřejně dostupné diplomové práci publikovat. Odevzdanou diplomovou práci hodnotím 92 body a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 127619