HASTÍK, M. Detekce spánkové apnoe [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Filipenská, Marina

Student se ve své práci věnoval automatické detekci apnoe ze spánkových záznamů pacientů. Na základě poznatků z literatury byla navržená jednoduchá metoda pro detekci apnoe a její následnou klasifikaci na centrální a obstrukční formu za použitím několika typů snímaných dat. Tato metoda byla otestována na vybraných úsecích signálů. Účinnost detekce byla stanovená v porovnání s výsledky manuálního hodnocení dat expertem. Zadání práce bylo splněno, avšak testování detekčního algoritmu mělo proběhnout na větším množství dat, které bylo studentovi k dispozici. Postup pro klasifikaci typů apnoe by mohl byt více propracovaný, kdyby měl student po celou dobu aktivnější a zodpovědnější přístup k práci a efektivněji využíval konzultace. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Vzhledem k uvedeným nedostatkům hodnotím práci stupněm D/62 b.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Diplomová práce se věnuje detekci a klasifikaci apnoí v polysomnografických záznamech. Teoretická část práce popisuje biologické signály vhodné pro detekci spánkové apnoe. Popis je však místy soustředěn na charakteristiku těchto signálů a způsob jejich akvizice, místo toho, aby byl položen důraz na objasnění vztahu mezi změnami těchto biosignálů a detekcí apnoe. Např. u popisu HRV, detekce pomocí analýzy hlasu ani u detekce pomocí EEG není vůbec uvedeno, jak hodnocení těchto signálů napomáhá k detekci spánkové apnoe. V závěru teoretické části práce bych očekával srovnání vhodnosti jednotlivých biosignálů k detekci apnoe, vedoucí k výběru biosignálů pro praktickou část. Praktická část práce mohla být zpracována komplexněji. Z polygrafického záznamu jsou vybrány pouze signály, které souvisí s dechovou aktivitou, ostatní vůbec nejsou analyzovány. Studie je redukována na 10 úseků signálů, přičemž poskytnutá databáze umožňovala ověření na mnohonásobně větším počtu úseků. Výsledky automatické detekce apnoí jsou sice srovnány s výstupy ruční klasifikace lékaře, ale pouze tak, že je srovnán počet výskytů v daném úseku, nikoliv míra překrytí intervalů. Při hodnocení automatické detekce autor používá subjektivní hodnocení popsané slovy „přiklonil bych se“ místo přesně definovaného objektivního kritéria. Srovnání dosažených výsledků s výsledky dosud publikovaných přístupů je provedeno na základě srovnání procentuální úspěšnosti klasifikace, ale v práci chybí jakékoliv bližší informace o těchto přístupech. I přes zmíněné nedostatky práce splňuje požadavky zadání, a kladně je možno hodnotit formální zpracování i práci s literaturou.

Navrhovaná známka
D
Body
65

eVSKP id 84414