CEBO, P. Zvýšení odolnosti komunikační architektury pro dálkovou spektroskopii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaiser, Jozef

bakalářská práce Patrika Ceba s názvem „Zvýšení odolnosti komunikační architektury pro dálkovou spektroskopii“ navazuje na úspěšný semestrální projekt řešitele. Bakalářská práce je zpracována na vynikající úrovni. Student splnil zadání práce, detailně zdokumentoval současný stav elektroniky pro zařízení k dálkové laserové spektroskopii, dále teoreticky popsal a zhodnotil varianty vylepšení architektury. V práci student vycházel z aktuálního stavu architektury a identifikoval kritické body s ohledem na možnou chybovost systému. Dále provedl základní teoretickou rešerši na zvýšení robustnosti architektury. Na základě výsledků rešerše vybral vhodné řešení a navrhnul možnou implementaci komunikačního protokolu přes rozhraní ethernet do stávajícího systému. V návaznosti na tento návrh vytvořil prototypové zařízení a související firmware, které následně úspěšně otestoval. Patrik Cebo během semestru přistupoval k řešení bakalářské práce svědomitě, dosažené výsledky jsou na vynikající úrovni. Výstupem práce je funkční prototypové zařízení. Požadavky zadání byly jednoznačně splněny, odbornou úroveň práce považuji za nadprůměrnou. Autor prokázal schopnost výsledky práce patřičně diskutovat a interpretovat. K formální stránce zpracování práce nemám výhrady. Bakalářskou práci Patrika Ceba navrhuji hodnotit známkou A/98.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Klus, Jakub

Student měl za úkol popsat současné zapojení elektrických a elektronických komponent optomechanického systému zařízení pro dálkovou laserovou spektroskopii. Tomuto problému je věnována bezmála celá první polovina práce, která pojednává jak obecně o zařízeních pro dálkovou laserovou spektroskopii, tak konkrétně o zařízení vyvinutém na CEITEC VUT. Pojednání je doplněno schématy a zhodnocením aktuálního stavu. Ve druhé polovině práce jsou nejprve rozvinuty varianty řešení, z nichž většina nevyhovuje vzhledem k nárokům na odolnost a propustnost sběrnice. Samotný návrh uvažuje řadu složitých komponent, jejichž společná funkčnost nemusí být zaručena. Konečná implementace představuje až přehnaně náročnou implementaci operačního systému reálného času. Správnost návrhu dokazuje testování, z něhož vyplývá, že navržené řešení funguje. Práce je velice kvalitně graficky zpracovaná a složitost řešení dokazuje vysokou odbornou úroveň. Práci hodnotím stupněm A (92 bodů) a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 110271