STRIEŠ, J. Simulace havárii bazénu vyhořelého jaderného paliva [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Cieľom diplomovej práce autora Jakuba Strieša bolo oboznámiť sa s problematikou týkajúcou sa bazéna vyhoretého jadrového paliva v jadrových elektrárňach, vytvoriť podrobnú rešerš porúch a havárii a ich následného riešenia. Následne sa detailne zoznámiť s programom MELCOR, ktorý sa využíva na simulácie havárii jadrových elektrární, ale taktiež konkrétne aj pre simulovanie bazénu skladovania vyhoretého jadrového paliva. Autor sa venoval hlavne tvorbe modelu bazéna a následne simuláciám scenárov s viacerými zmenami parametrov a vylepšeniami, ktoré by mohli pomôcť pri zvládaní týchto havárii. Zadanie práce bolo splnené v plnom rozsahu. Hlavný prínos tkvie predovšetkým vo vytvorení modelu a následných simuláciách, ktoré overujú schopnosti softwaru a možnosti simulácii bazénu skladovania vyhoretého jadrového paliva. V práci je popis stavby modelu ale aj podrobná interpretácia výstupov a autor tiež upozorňuje na jeho slabé miesta, nedostatky a výzvy. Samotná práca je členená do 5 logicky nadväzujúcich kapitol, kde autor najskôr uvádza postupne teóriu jadrového paliva, jeho vyhorievania a zbytkové teplo, ktoré je veľmi dôležité pri riešení havárií bazénu. Následne sa autor podrobne venuje bazénu vyhoretého jadrového paliva, kde čitateľa postupne zoznamuje s požiadavkami na bazén, jeho konštrukciou, inštrumentáciou a odvodom tepla. Následne sa autor venuje poruchám a haváriám bazénu všeobecne a potom konkrétnym popisom a následkami nehôd v japonskej Fukushime a maďarskom Pakši. Ďalšia časť je venovaná simulačnému softwaru MELCOR, tvorbe modelu bazénu v tomto programe a jeho špecifikáciám a simulovaným scenárom. V záverečnej kapitole sú zhrnuté výsledky všetkých simulácii, či už základné dva simulované scenáre so stratou chladiva a chladenia ale aj simulácie vplyvu ventilácie priestoru nad bazénom alebo simulácie s vyššou odolnosťou nosnej dosky. Celkovo je použitých 48 zdrojov, ktoré sú vhodne vybraté a správne citované. V práci autor používal najmä cudzojazyčné zdroje a oficiálne dokumenty medzinárodnej agentúry IAEA. Kvalitu práce znižujú občasné malé nedostatky a niektoré nedostatočne rozvinuté časti práce. Autor vynaložil mnoho úsilia pri vytváraní modelu, pochopení softwaru a taktiež komunikoval aj s vývojármi programu MELCOR. Študent dokázal vyriešiť problémy, ktoré nastali pri vypracovávaní diplomovej práce. Študent mal záujem o danú tému a chodil pravidelne na konzultácie. Komunikácia bola bezproblémová, jeho práca systematická a dôsledná. S ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti túto prácu doporučujem k obhajobe a hodnotím ju A/90 bodov.
Student zpracoval svou práci na celkem 81 stranách, přičemž ji rozdělil na úvod, 5 kapitol a závěr. Při tomto využil 48 zdrojů. Práce v zásadě splnila body zadání, i když k některým bodům mám určité připomínky uvedené níže. V první kapitole se student věnuje popisu palivového proutku a problematice vyhořívání. Dále se věnuje bazénům skladování vyhořelého jaderného paliva (BSVP) – jejich popisu, funkci a poruchám a haváriím BSVP. Touto kapitolou splnil bod zadání č. 1 a částečně i bod č. 2. K bodu Zadání č. 2 mám několik připomínek. Tento bod se měl věnovat předešlým haváriím BSVP a řešením poruch BSVP. Přehled poruch a obecný popis průběhů havárií na BSVP se nachází již v podkapitole 1.3, nicméně kapitola je poněkud nepřehledná a zasloužila by si lepší strukturu. Sekce 1.3. má například 6 stran doporučil bych ji rozdělit na podsekce. Dále, předešlé havárie nacházím v kapitole 2, přičemž podkapitola 2.2 výstižně popisuje havárii na JE Paks. Naproti tomu se zde ve zbytku kapitoly nachází obrovské množství textu k obecnému průběhu havárie na JE Fukushima, dopadů na legislativu a bezpečnostní postupy, nicméně fyzické děje v BSVP při havárii na JE Fukushima zde nenacházím. Podkapitoly si tedy tématicky neodpovídají. Dle bodu Zadání číslo 3 se student měl seznámit s programem MELCOR a jeho specifikacemi při modelování BSVP. Popis programu MELCOR nacházím v kapitole č. 3 myslím, že mohl být poněkud širší. Kromě obecných jevů, které MELCOR řeší, mohly být např. stručně vyjmenovány hlavní balíčky, nyní mi chybí popis balíčků zejm. HS, MP a NCG. Kapitola 4 se věnuje tvorbě modelu BSVP. Zde je nutno říci, že v ní postrádám možná to nejhlavnější – uvedení zdrojů, na základě kterých byl model vytvořen. Prosím tedy, aby se tomuto student věnoval v prezentaci diplomové práce. Kapitola 5 se věnuje samotným simulacím. Student rozebírá dva základní scénáře definované dříve a přidává i citlivostní studii. Zde bych ocenil případné srovnání s výpočty jiných organizací. Kapitoly 4 a 5 naplňují bod zadání č. 4. Kromě výše uvedených bodů v práci občas nacházím méně jasné formulace, ale celkově ji považuji za zdařilou. Hodnotím ji 91 body, tedy stupněm A.
eVSKP id 159519