KVASNIČKA, K. Návrh experimentálního pracoviště pro analýzu baterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Cílem bakalářské práce bylo vytvoření experimentálního pracoviště, které by sloužilo na Ústavu fyziky FEKT k analýze baterií. Pro úspěšný návrh bylo nejdříve nutné nastudovat problematiku nabíjení a vybíjení běžných typů bateriových článků, nastudovat parametry použitelných přístrojů, vybrané přístroje zapojit, vytvořit aplikaci pro řízení procesu měření a navrhnout a sestrojit systém pro bezpečnostní ochranu během měření. Všechny body zadání student zcela splnil a přehledně je prezentuje ve své bakalářské práci. Přínosem předkládané práce pro Ústav fyziky je plně funkční pracoviště, které je založeno na přístrojích, které byly v době řešení bakalářské práce k dispozici. Student naprogramoval aplikaci v Matlabu, která je přehledná a její ovládání intuitivní. Velký důraz byl kladen na implementaci systému, který eliminuje nebezpečí poškození nebo zničení měřených článků, jenž může vést až ke vzniku požáru. Tento bezpečnostní systém je vytvořen pomocí procesoru ATmega328P(na desce Arduino UNO) a studentem navrženou deskou s ochrannými relé. Software, který řešitel pro uvedený procesor naprogramoval, je zcela na aplikaci v Matlabu nezávislý a tím umožňuje provádění dlouhodobých experimentů bez nutného stálého dozoru. Student přistoupil k práci velmi zodpovědně, vytvořil zcela funkční experimentální pracoviště a dále kladně hodnotím i jeho prezentaci na soutěži EEICT. Bakalářskou práci hodnotím známkou A, práci doporučuji k obhajobě.
V předložené práci se bakalář Karel Kvasnička zabývá návrhem experimentálního pracoviště pro analýzu baterií z dostupného přístrojového vybavení na pracovišti školitele. První kapitola práce se věnuje úvodu do problematiky elektrických baterií a od popisu jejich základního rozdělení (primární/sekundární článek), vybraných typů principů až po popis vybíjecích a nabíjecích charakteristik. Zde mi chybí jednoduchý odstavec popisující rozdělení článků dle např. typu a skupentsví elektrolytu, podle principu atd. Druhá kapitola popisuje sestavení experimentálního pracoviště na UFYZ, jak z hlediska volby přístrojového vybavení či konstrukce vlastních HW modulů, tak vytvoření software v prostředí MATLAB, který je jádrem celého pracoviště. Přes vytvořené uživatelské rozhraní umožňuje nastavení cyklování nabíjení/vybíjení (typ zátěže: konstantní proud/odpor, ukončovací podmínky cyklování, atd.), měření akumulátoru, ale i, pokud je to možné, jednotlivých článků včetně měření teploty přes připojený senzor, a další. Systém dále má ochranu baterií v případě selhání aplikace pro řízení. Třetí kapitola se pak věnuje popisu vlastního měření vybraných typů baterii i z hlediska budoucího uživatele vytvořeného pracoviště. Postup řešení je logický, od shrnutí poznatků a stavu současných znalostí přes popis navrženého systému až po vyhodnocení. Musím zmínit, že by řada věcí mohla být prezentována lépe, kdy mi chybí vývojový diagram programu, zdrojové kódy programu a elektrické schéma zapojení ochraných relé. Také bych ocenil diskuzi a měření baterii po dobu nejméně dvou ne-li deseti cyklů nabíjení a vybíjení, a samozřejmě bych ocenil další parametrizaci měření včetně údajů o Coloumbovské účinnosti a energetické účinnosti. Nicméně tyto výtky zásadně nesnižují úroveň celé práce. Po formální a jazykové stránce je práce vypracována na velmi dobré úrovni s akceptovatelnou hladinou gramatických chyb a překlepů. Zadání bakalářské práce bylo splněno. Navrhuji známku A/90 a doporučuji tuto práci k obhajobě.
eVSKP id 160520