SEDLAŘÍK, M. Ovládací jednotka chytré domácnosti s Raspberry Pi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Bakalářská práce pana Sedlaříka se zabývá návrhem a konstrukcí ovládací jednotky chytré domácnosti s využitím mikropočítače raspberry pi. Cílem práce bylo vytvořit otevřenou platformu chytrého asistenta, ve kterém bude integrována Amazon Alexa. Student k řešení přistoupil velice pečlivě a svědomitě. Bylo nutné se seznámit jak s mikropočítačem raspberry pi a možnostmi jeho programování tak s komunikací a přenosem dat v síti, což zabralo jisté množství času. Pan Sedlařík navrhl koncept ovládací jednotky, kdy vybral vhodný typ mikropočítače a k němu potřebné periferie. Nezbytnou součástí návrhu také byla konstrukční část, kde musel zvládnout pokročilé techniky 3D modelování a přípravy modelu pro 3D tisk, jelikož celé šasi bylo realizováno 3D tiskem. Hlavní část práce se věnuje implementaci hlasového asistenta Amazon Alexa do zařízení, jeho konfiguraci a tvorby podpůrných skriptů pro další ovládací prvky. Student vytvořil kompletní zařízení ve formě „smart“ reproduktoru, se kterým může uživatel komfortně ovládat, přes již dostupné aplikace, chytrá domácí zařízení, což otestoval na chytré zásuvce a přehrávání médií. Navíc práci obohatil o počítačový model teplotního managementu svého zařízení, jelikož raspberry pi a měnič produkují ztráty. Práce se studentem byla bezproblémová, pan Sedlařík pracoval individuálně a své kroky průběžně konzultoval. Práce je zpracována přehledně a je doplněna výkresovou dokumentací z programu SolidWorks. Přínos práce vidím v možnosti implementace chytrého asistenta do otevřené platformy pro ovládání chytrých spotřebičů a možnosti dalšího rozšíření a využití pro internet věcí. Vzhledem k výše uvedenému konstatuji, že zadání bylo splněno ve všech bodech a navrhuji hodnotit práci stupněm: A 95 b.
Bakalářská práce studenta se zabývá návrhem ovládací jednotky chytré domácnosti s využitím Rasberry Pi. Práce je jak po obsahové, tak po formální stránce kvalitně spracována. V teoretické části je přehledně popsán úvod do problematiky internetu věcí a inteligentní domácnosti. Praktická část detailně popisuje návrh konceptu inteligentního zařízení ovládaného hlasem. Kromě implementace hlasového asistenta Amazon Alexa se student zabývá i návrhem dizajnu zařízení a připojením dalších zařízení jako například PowerCube SmartHome. Jako doplňková analýza je zde uvedena numerická simulace teplotního pole uvnitř zařízení. Celé šasi je taky vyrobeno na 3D tiskárně a je tedy jasné, že student musel vyvinout značné úsilí při realizaci své práce. K práci mám jenom minimální připomínky. Obrázky 4.3 a 4.4 jsou v nízké kvalitě a jsou tedy nečitelné. Návrh šasi je popsán jenom obecně, není zde uveden detailnější postup. Teplotní simulace je popsána příliš stručně a nelze zhodnotit rozdíl mezi původním stavem bez chladičů a úpravou s chladiči. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem a splnění zadání hodnotím práci 93 A.
eVSKP id 127060