KUTNAR, P. Mapování průběhu výroby v elektrotechnické firmě a její optimalizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
1. Informace k zadání - splnění Diplomová práce byla zaměřena na problematiku zkvalitnění procesu výroby s využitím mapovaní procesu a analýzy FMEA. Svým obsahem a zaměřením je předkládaná práce přiměřeně náročná a zadání je splněno. 2. Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student během řešení diplomové práce pracoval velice aktivně, řešení průběžně konzultoval s vedoucím práce, na konzultace byl připraven. 3. Aktivita při dokončování Práce byla dokončena v dostatečném předstihu a její definitivní obsah dostatečně a včas konzultován. 4. Formální provedení Práce po formální stránce splňuje požadavky na diplomovou práci. 5. Práce s literaturou Pan Kutnar pracoval s literaturou zcela samostatně, využíval vhodné prameny ve kterých se orientoval s přehledem a výborně je využil ve své práci. 6. Souhrnné hodnocení Diplomant prokázal schopnosti samostatné inženýrské práce, pracoval samostatně, předložená práce má vysokou úroveň. Navrhuji hodnocení diplomové práce podle klasifikační stupnice 91 A . V Brně dne 5.5.2013 …………………………… Ing. Jiří Špinka
Student měl za úkol seznámit se s problematikou mapování průběhu výroby elektrotechnické firmy a v praktické části provést mapování specifikovaného úseku výroby a navrhnout optimálnější řešení. Diplomant rozdělil práci do 4 kapitol. Po krátkém úvodu se v teoretickém rozboru zabýval problematikou FMEA, definicí, typy poruch, parametry poruch a tabulkami poruch. V druhé kapitole významem a otázkami mapování procesů a následně postupem mapování. V třetí kapitole diplomant prakticky provedl mapování a zpracování analýzy výrobního procesu elektrotechnické výroby – otázku finálního dokončování desek s plošnými spoji. Student podrobně zpracoval mapu procesu a následně provedl hodnocení důsledkú, četnosti a odhalitelnosti jednotlivých poruch a zpracoval je přehledně a podrobně do FMEA tabulek. Následně vybral kritické kroky, provedl návrhy zlepšení a doporučil použití automatické optické inspekce k rychlejšímu a spolehlivějšímu odhalování defektů. V závěru provedl racionální shrnutí řešených otázek. Student zpracoval diplomovou práci přehledně a výstižně. Student podrobně rozebral zadanou problematiku a je zřejmé, že se v zadané problematice poměrně dobře orientuje. Přínosné pro firmu mohou být přímo zpracované náměty na konci FMEA analýzy. Grafická úroveň práce je na velmi dobré úrovni a názorně doplňuje rozebíranou problematiku. Nedostatkem je černobílé provedení i přesto, že se diplomant v textu odkazuje na červené zvýraznění defektů s RPN>100. Literatura byla použita a je citována v dostatečné míře. K FMEA tabulkám mám následující připomínky k některým kategorizacím, např. : - krok 27 a 28 s defektem přílišného zkrácení vývodu a RPN pouze 90 a 96 - 15 z 91 procesních kroků je mimo IPC specifikaci- není to poměrně hodně? V práci chybí podrobnější ekonomický propočet návratnosti investice do AOI, není uveden čas operátora nutný k analýze falešných hlášení aj. Uvedené připomínky nesnižují odbornou hodnotu předložené diplomové práce. Celkově lze hodnotit práci jako obsahově přínosnou a aktuální pro současný elektrotechnický průmysl. Diplomant prokázal inženýrské myšlení a komplexní přístup k řešenému problému. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 57446