BRUŠTÍK, A. Systém robotického ramene pro modelářské aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimek, Václav

S ohledem na výše uvedené skutečnosti, kde bych zdůraznil zejména velmi sporadické informovaní ze strany studenta o postupu řešení projektu či velmi uspěchané dokončování na poslední chvíli, navrhuji souhrnné hodnocení stupněm D - uspokojivě , 65 bodů . 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání V případě této bakalářské práce se jedná o náročnější zadání, což je dáno zejména požadavkem na vytvoření a praktickou realizaci vlastní mechanické konstrukce robotického ramene. Tento aspekt je doplněn nezbytnou řídicí elektronikou a zejména obslužným firmware, jehož implementace rozhodně nebyla jednoduchou záležitostí (viz inverzní kinematika a podobně). Domnívám se, že i přes určité potíže, na něž student v průběhu práce na projektu narazil, bylo dosaženo stanovených cílů. Jediným z bodů zadání, k jehož splnění bych měl z pohledu vedoucího práce jisté výhrady, je prakticky chybějící pečlivé otestování celé sestavy robotického ramene, dílčích částí a podrobné vyhodnocení zjištěných skutečností.
Práce s literaturou Informační materiály, z nichž bylo čerpáno v průběhu řešení této bakalářské práce, si student zajistil vlastními silami. Bohužel finální výběr těchto referencí nebyl se mnou konzultován.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student v průběhu řešení projektu prokázal schopnost pracovat samostatně. Bohužel mě o postupu prací informoval jen velmi sporadicky. Ostatně i konzultací, a to výhradně realizovaných online formou, proběhl jen velmi omezený počet. Nemluvě o tom, že se tak stalo převážně na můj podnět.
Aktivita při dokončování Díky velmi horečnému dokončování práce na poslední chvíli jsem neměl možnost se blíže seznámit s výslednou podobou technické zprávy a eventuálně ji připomínkovat. Student z mojí strany obdržel pouze zpětnou vazbu k velmi ranné verzi textu. To stejné lze říci i ve spojitosti s realizačním výstupem, jehož výslednou podobu jsem před odevzdáním technické zprávy neměl možnost zhlédnout.
Publikační činnost, ocenění Žádná další publikační činnost či zisk případných ocenění mi není ve spojitosti s touto bakalářskou prací znám. 
Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Strnadel, Josef

Výsledek práce studenta (tj., realizační výstup a technickou zprávu) navrhuji ohodnotit  stupněm D ; odůvodnění: Zadání považuji za obtížnější , student vykonal nezanedbatelný objem realizačních činností pro splnění požadavků zadání, existence zadáním požadovaného realizačního výstupu (r.v.) a jeho elementární funkčnost jsou sice doloženy , jeho vlastnosti a schopnost plnit účel daný zadáním však již nikoli, technická zpráva má celkově spíše nižší informační hodnotu .  

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání předložené práce považuji za obtížnější , a to zejména kvůli komplexnosti jeho požadavků (mj. návrhu a sestavení konstrukce robotického ramene, návrhu/volby prvků a mechanismu jeho řízení a implementace jeho firmware, návrhu a implementaci grafického uživatelského rozhraní ). Domnívám se, že požadavky ohledně konstrukce dokonce překračují rámec studovaného programu/oboru .
Rozsah splnění požadavků zadání Kromě rešeršních činností (body 1 a 2) zadání požadovalo především navrhnout a realizovat konstrukci robotického ramene vč. prvků/mechanismu jeho řízení (body 3 a 4), implementovat firmware a grafické uživatelské rozhraní (body 5 a 6) a zhodnotit dosažené výsledky a diskutovat rozšíření (bod 7). I přesto, že informační hodnotu technické zprávy (viz níže, části Rozsah technické zprávy a Prezentační úroveň technické zprávy) mám za neuspokojivou a vzbuzující pochybnosti zejména ohledně uspokojivého splnění bodů 1, 5 a 7 zadání, považuji zadání za splněné , nicméně s vážnou výhradou plynoucí z neprokázání vlastností díla a jeho schopnosti plnit účel požadovaný zadáním.
Rozsah technické zprávy Z hlediska informačního považuji technickou zprávu za neuspokojivou - postrádám v ní mnohé informace týkající se zejména i) oblasti rešeršní (např. ohledně měření a řízení, rozboru čidel, akčních členů a výpočetních prostředků), ii) požadavků kladených na realizační výstup, zejména objasnění požadavku "využití pro modelářské aplikace", a případů jeho užití , iii) způsobu a výsledku zhodnocení realizačního výstupu.
Prezentační úroveň technické zprávy 59 Technická zpráva je sice logicky strukturovaná a dobře čitelná , nicméně celkově působí nevyváženým dojmem - např.  rešeršní část (kap. 2) je, ve srovnání s částí věnující se vlastnímu přínosu, poměrně stručná, volba zvolených realizačních prostředků a metod (kap. 3) není jasně odůvodněna, např. předchozím rozborem možných alternativ volby, více se věnuje mechanické konstrukci než jejímu řízení elektr(on)ickými prvky a programovým vybavením (kap. 4, 5) a zhodnocení (kap. 6) výsledného díla je přinejlepším diskutabilní. Prezentační úroveň technické zprávy kazí také zavádění nejasnosti do obecně jasně vymezených pojmů (např. z oblasti metrologie, str. 5-6), poměrně velké množství zbytečně rozměrných ilustrací, občasné "bílé místo", absence odkazů na některé obrázky, uvedení do HTML až na str. 49, nejasné výrazy typu (str. 36-37) "disponující dostatečným výkonem", "četná vylepšení", "příliš vysoké", "příliš nízké" či "Někdy fungují lépe někdy hůře" (str. 52) apod. Po přečtení zprávy zůstává řada , při jejím čtení vyvstanuvších, otázek bez odpovědi (některé z nich viz Doplňující otázky k obhajobě).
Formální úprava technické zprávy 90 Vzhledem k zanedbatelnému množství nevýznamných prohřešků považuji úroveň typografické a jazykové stránky technické zprávy za velmi dobrou .    
Práce s literaturou 75 Informační zdroje použité v technické zprávě jsou dílem (cca 13) umístěny v kapitole Literatura (str. 55), dílem (cca 30) formou poznámek pod čarou stránek hlavního textu; většinou se jedná o on-line zdroje , základně pokrývají problematiku řešenou v rámci práce a v technické zprávě je na ně odkazováno způsobem umožňujícím odlišení prvků vlastních od převzatých; za neuspokojivé však považuji pokrytí informačními zdroji v oblasti rešeršní (viz výtka i) v části Rozsah technické zprávy).
Realizační výstup 55 Zadáním požadovaný realizační výstup tvoří i)  konstrukce robotického ramene, ii) prvky a mechanismus řízení ramene, iii) firmware a iv) grafické uživatelské rozhraní ; řešení staví na prostředí FreeCAD (konstrukce), platformách Arduino,  ESP a doplňujících modulech, jazycích C/C++ (firmware pro Arduino, ESP) a HTML/CSS, JavaScript (webové rozhraní). Implementace je poměrně přehledná , vhodně dekomponovaná a rozvržená do adresářů a zdrojových souborů. Zdrojové soubory (především v C/C++)  však postrádají informační záhlaví a jsou minimálně komentované; nelze pak jednoduše a jasně určit, které soubory student vytvořil , které převzal , v jakém rozsahu a pod kterou licencí. Dokumentace ke konstrukci ramene (str. 23-35) je poměrně detailní a uspokojivá , naproti tomu dokumentace k ostatním částem je spíše základní . Existenci realizačního výstupu a jeho elementární funkčnost sice technická zpráva dokumentuje , avšak již nedokumentuje jeho vlastnosti (např. nevyhodnocuje parametry zmiňované na str. 5-6 technické zprávy) a jeho schopnost plnit účel požadovaný zadáním.
Využitelnost výsledků Vzhledem k neuspokojivému zhodnocení realizačního výstupu je jeho využití přinejlepším diskutabilní .
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 149521