RŮŽIČKA, M. Sledování rychlosti roztékání pájky po kovovém povrchu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Zadání bylo splněno v rámci technických možností. Aktivita studenta během řešení a zpracování práce byla na velmi dobré úrovni. Student se pravidelně účastnil konzultací a diskutoval řešenou problematiku. Byl poměrně samostatný při řešení práce. Práce je zpracována přehledně a formálně správně. Literatura byla během řešení používána včetně vybraných norem.
Vlastní diplomová práce je rozdělena do dvou částí – teoretické a praktické. V teoretické části autor popisuje desky plošných spojů a jejich povrchové úpravy, pájitelnost a smáčitelnost povrchů pájkou, faktory ovlivňující smáčitelnost. Teoretická část je dobrým podkladem pro následující praktickou část práce. K teoretické časti práce mám následující připomínky: – v teoretické části práci bych se zmínil i o dalších typech povrchových úprav DPS, jako je například HAL… – kapitola 2.3 Povrchové napětí mi přijde neúplná, i z vlastního textu - cituji: „Povrchové napětí liquidu LF dopsat je termodynamická veličina“ je patrné že autor chtěl v této části něco doplnit. V praktické části diplomové práce se autor věnuje měření a vyhodnocení roztékavosti pájky po kovovém povrchu. Pro tyto účely bylo zapotřebí upravit aparaturu pro záznam obrazu. Je vidět, že praktické časti se autor věnoval velmi důsledně. Kromě vlastního zpracování praktické časti práce oceňuji i časovou náročnost provedených měření a jejich vyhodnocení. Doplňující otázky: 1) Jakým způsobem byla měřena okamžitá rychlost? 2) Jaké další parametry mohou mít vliv na roztékavost pájek? Práce je po jazykové a slohové strance dobře provedena. Autora bych rad upozornil na některé překlepy viz tučně zvýrazněná slova: - str. 10 – Pomoci digitálních kamer jsou získaní videosekvence a snímky jednotlivých průběhů roztékaní pájky, - str. 15 - koeficientu roztěkaní Sp - str. 17 - duplicita rovnice - str. 44 - Zvýšením teploty na 250 °C, nezpůsobilo u povrchové úpravy NiAu a OSP žádné velké změny v délce roztečení pájky po povrchu. Změna nastala hlavně u povrchové úpravy NiAu…. Zadání bylo splněno v plném rozsahu. Práce reprezentuje značný objem experimentální činnosti. Teoretická část práce splňuje požadavky diplomové práce. Jazyková i slohová úroveň práce je velmi dobrá. Požitý objem prostudované literatury a její citace v samotném textu práce je v pořádku. Vzhledem k uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě a hodnotím počtem bodů 91 a tedy známkou: A (v ý b o r ně)
eVSKP id 57376