LEPÍK, P. Inovace systému pro detekci defektů solárních článků pomocí elektroluminiscence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo navrhnout inovaci stávajícího systému pro detekci defektů solárních článků a modulů pomocí nízkonákladové komerční fotografické kamery a dále realizovat a ověřit funkčnost navrženého systému na vzorcích fotovoltaických panelů. Student splnil zadání v plném rozsahu. Student kombinované formy studia FEKT v práci postupoval samostatně s dostatečnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou výborně.
Úkolem studenta Bc. Pavla Lepíka v diplomové práci bylo provést inovaci systému pro detekci vad fotovoltaických článků elektroluminiscenční metodou. Tato inovace spočívala v úpravě používaného fotoaparátu odstraněním IR filtru a v následné počítačové úpravě snímků FV článků získaných metodou elektroluminiscence. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky diagnostických metod fotovoltaických panelů, dzákladní definice pojmů jako je fotoelektrický jev, kvantová účinnost a infračervené záření. Dále jsou v práci uvedeny defekty fotovoltaických článků a diagnostické metody pro jejich odhalení. Následně jsou rozebrány a porovnány detektory záření CCD a CMOS. V praktické části se student zabývá modifikací použitého fotoaparátu a stručnou analýzou výsledných snímků FV článků získaných metodou elektroluminiscence. Práce je sepsána přehledně, grafické zpracování je na dobré úrovni. V práci jsem však našel několik chyb a nedostatků. str. 8 - rychlost světla nemá jednotku ms-2, kinetická energie je Ek, nikoli E0. str. 22 - nesprávně uvedena jednotka citlivosti CCD (rov. 1.9). V praktické části chybí slovní popis experimentu, pouze je uveden obrázek pracoviště a soupis použitých přístrojů včetně jejich parametrů. I přes tyto nedostatky předložená práce splňuje všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Student splnil zadání práce, prokázal orientaci v programovém prostředí Matlab, ve kterém byly snímky upravovány. Práci proto doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 103450