BRYCHTA, T. Eliminace přídavných zatížení při zkoušení podvozkových komponent [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Ramík, Pavel

Bc. Tomáš Brychta přistoupil k řešení své diplomové práce aktivně společně se zapojením do pracovní skupiny studentů zabývající se problematikou akcelerovaných testů automobilových komponent ve spolupráci s firmou TRW-DAS a.s, Dačice. Využíval konzultací u vedoucího práce a účastnil se společných schůzek u zadavatele. Kromě předložené práce se podílel na zpracování tutoriálu k problematice akcelerace testů s použitím cizojazyčné literatury. Jeho přínos je patrný při sestavení programu pro eliminaci momentů do uživatelsky snadno použitelné podoby, čemuž věnoval poměrně dost času, v závěru práce i přes omezený časový prostor zpracoval i analýzu napjatosti upravené varianty hnacího hřídele nad rozsah původně zamýšlený v zadání. Cíle práce dané zadáním byly splněny v celém rozsahu, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Porteš, Petr

Předloženou diplomovou práci je možno rozdělit do tři částí: Na část zabývající se podstatou akcelerovaných testů komponent, část přinášející vytvořený program pro eliminaci přídavných zatížení a na část simulace napjatosti hnací hřídele zkušebního stroje pro zkoušky ozubených řemenů a jeho konstrukční úpravy. Úvodní krátká rešeršní část věnovaná akcelerovaným je zpracována poměrně přehledně a věcně. Ve druhé části student sestavil aplikaci pro eliminaci přídavných zatížení. Jak plyne i z Tab.1 na str.18, aplikace počítá s různými možnostmi zadávání vstupních údajů, ať už spojitých průběhů nebo průběhů změřených v diskrétních bodech, možnosti zadávat dráhu, rychlost nebo zrychlení či jejich ekvivalenty pro rotační pohyb. Řeší jak translační tak rotační pohyb zkušebního stroje. Z popisu postupu výpočtu je zřejmé, že se student musel vypořádat s problémy známými u numerických derivací, pokud jej program vyžaduje použít. V práci není uvedeno, zda měřený signál před jeho derivací byl filtrován nebo jinak upraven. Aplikace je propracovaná z hlediska uživatelského prostředí včetně filtrování aktuálních požadavků a výstupů podle zadávaných vstupních hodnot. V této části je zřejmý tvůrčí přínos studenta a nezanedbatelný objem vložené práce. Ve třetí části (kapitola 3 a 4) je provedena počítačová simulace napjatosti hnací části stroje pro zkoušení řemenů a na základě toho její odlehčení a analýza této upravené varianty. Rozdělení výpočtů na jednotlivá zatížení krutem, ohybem a předpětím od distanční trubky a následně jejich společnou kombinaci vidím jako účelné. Mám k této části výhrady, související otázky uvádím níže. Výhradou je, že na základě použitého modelu nelze brát jako hodnověrné pro posouzení hodnoty redukovaných napětí v místě závitu matice, jak je uvedeno na str. 41 a obr. 3.21 i dále. Rovněž způsob posuzování získaných hodnot napětí vzhledem k mezi únavy je možno považovat pouze za orientační, přestože cílem výpočtu bylo zřejmě získání náhledu na možnosti snížení rotačních hmot. Ke způsobu vysvětlení obsahu jeho práce mám následující připomínku. Popis jednotlivých kroků řešení je uvedeno bez předchozího vysvětlení problému a tím se zcela ztrácí představa proč jsou jednotlivé kroky vůbec zpracovány a jaký je jejich cíl. V části zabývající se analýzou napjatosti mi chybí popis celého modelovaného mechanismu a působících sil. Po formální stránce mám k práci výhrady týkající se např. použití různé velikosti písma v tabulkách, chybějícího číslování rovnic na str.36, chybějícího uvedení desetinných míst u čísla 000180kg*m^2 na str.46 atd. Rovněž jsou použity některé nevhodné formulace, např. v odstavci 3.4 . Cíle práce byly splněny v širším rozsahu, než je požadováno v zadání, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 32433