HOLUŠA, R. Hydrolýza a následné zpracování drůbežího peří [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.
Diplomová práce se zabývá problematikou zpracování vedlejších živočišných produktů, což je oblast stranou zájmu médií i odborné veřejnosti i přes to, že má velký vliv na životní prostředí, a je poměrně významná i z pohledu spotřeby energie. Vzhledem k tomu je nutno vyzdvihnout zájem studenta o daný obor a ocenit jeho příspěvek ke zlepšení provozu na zpracování peřových odpadů v České republice. Student pracoval aktivně, samostatně, dobře komunikoval při řešení problémů. Přínos práce spatřuji především v její komplexnosti, kdy je vysvětlena problematika zpracování vedlejších živočišných produktů z pohledu požadavků legislativy a stavu techniky, a následně je za pomocí detailních bilancí připraven návrh rekonstrukce stávající linky, přičemž je dosaženo cílových hodnot z hlediska požadavků na produkt i energetické náročnosti. Práce splňuje cíle zadání, a doporučuji jí tedy k obhajobě.
Diplomová práce pojednává o problematice zpracování péřového drůbežího odpadu a přehledně popisuje současné požadavky na hydrolýzu drůbežího peří dle nařízení evropského parlamentu. V rešeršní části autor popisuje světovou drůbeží produkci a vcelku přehledně uvádí data o jateční výtěžnosti, vedlejší živočišné produkty (dále VŽP) a složení péřové moučky, jako výsledek zpracování VŽP. Dále autor zpracovával rešerši o bílkovině keratinu a druzích chemických vazeb, které je potřeba rozpustit. Tato část je podána srozumitelnou formou a v přiměřeném detailu vůči cílům práce. Dále se práce zabývá samotnými typy hydrolýzy. Je zde popsáno 7 standardních zpracovatelských metod VŽP hydrolýzou a dále autor popisuje nestandardní zpracovatelské metody pro zpracování VŽP, což může v praxi posloužit jako výčet moderních zpracovatelských metod, které jsou přípustné ze strany krajské veterinární správy, ale není na ně zatím pamatováno z hlediska evropské legislativy. V praktické části práce se autor věnoval samotnému návrhu technologie a bilančním výpočtům linky na zpracování péřového odpadu. Autor v úvodu kapitoly 8 uvádí výpočtové hodnoty v tabulkách. Pro přehlednost v této části by bylo vhodnější, aby kapitola 8 začínala popisem technologie zpracování (kap. 8.9) a popisem strojů (kap. 8.10) a výpočetní tabulky rozpustit do bilančního výpočtu, nebo zařadit až na jeho konec jako celkové shrnutí bilančního výpočtu. Přikládaná bilance (společně s popisem výpočtu v samotné práci) a technologické schéma jsou přehledně a pochopitelně zpracovány a jsou v souladu s technickou praxí pro návrh zpracovatelských linek na VŽP. Celkovou kvalitu a dojem z této práce snižují pouze pravopisné chyby v textu a stylistika. Tato práce splnila cíle zadání, a proto ji doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 105897