ČERMÁK, J. Model dolních končetin kráčejícího robota [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Bakalářská práce pana Čermáka, na téma model dolních končetin kráčejícího robota, se zabývá návrhem, konstrukcí a oživením modelu dvounohého kráčejícího robota s dvanácti stupni volnosti. V prvních kapitolách práce provádí stručný rozbor problematiky a diskutuje dostupná řešení podobných modelů a provádí cenové srovnání. Nezbytnou částí je i letmý úvod do 3D tisku a materiálů používaných, jelikož v další části práce tuto technologii prakticky využívá. Praktická část je pak věnována celému jádru práce. Pro její splnění musel student odvést obrovské množství práce při návrhu dolních končetin robota v systému SolidWorks, který použil pro řešení designu. Zde je nutno ocenit preciznost návrhu, kdy prototypové části nebylo nutno nijak upravovat či modifikovat a zkrátil se tak podstatně celý vývoj, což je hlavní podstatou těchto systémů, kterou si pan čermák osvojil. Poté provedl 3D tisk jím navrhnutých součástí a kompletaci modelu, kterou v práci popisuje. K oživení robota použil platformu arduino a celý systém otestoval. K závěru připojil i ekonomické zhodnocení, návrh a možnosti dalších rozšíření. Přístup pana Čermáka považuji za příkladný, k práci přistupoval se zájmem o danou problematiku a osobním zaujetím. Svou práci pravidelně konzultoval a sám přicházel s novými nápady a vylepšeními. Dále oceňuji jeho praktickou zručnost při kompletaci modelu. Práci považuji za velice zdařilou. Jsou zde položeny základy pro další modifikace z hlediska řízení modelu, které budou i tématem dalších bakalářských prací. Práci jako takové lze vytknout některé „neohrabané“ výrazy, ale tyto nesnižují kvalitu odvedené práce. Vzhledem k výše uvedenému konstatuji, že student splnil všechny body zadání a navrhuji ho hodnotit stupněm A
Předložená práce se zabývá vývojem modelu dvounohého kráčejícího robota. V úvodních pasážích práce autor popisuje historii a současný stav a členění oboru robotiky. Následně autor popisuje problematiku 3D tisku, která je m.j. prostředkem ke splnění úkolu. Ve třetí kapitole se autor zabývá modelářskými servomotory a jejich řízením pro využití v modelu. V další kapitole autor popisuje použitou programovatelnou desku Arduino a důvod její volby. Stěžejní je kapitola popisující praktickou část popisující volbu konstrukce podle aparátu lidských končetin a způsob její realizace. V přílohách autor uvádí výkresovou dokumentaci modelu robota. Práce Jana Čermáka byla zpracována v rozsahu 60 stran. Práce je zpracována přehledně, je logicky členěna a je vhodně doplněna obrázky a grafy. Práce má velmi dobrou grafickou a formální úpravu. Snad jen obr. 5.3. mohl být ostřejší. Přiložené video prokazuje kvalitní zpracování 12ti stupňů volnosti pohybu pro dvounohou chůzi modelu robota napodobující lidskou chůzi oproti běžným komerčně vyráběným typům s 6ti stupni volnosti. Uvedený rozsah použité literatury považuji za dostatečný. Práci hodnotím stupněm výborně.
eVSKP id 103108