VYBÍHAL, A. Automatizace výpočtů genotypových dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat aplikaci, která automatizuje spouštění speciálních softwarů vyhodnocení genotypových dat pro zkoumání struktur populací zvířat. Student ve své práci splnil všechny body zadání. Udělal literární rešerši o určených speciálních programech Structure, Structure Harvester, CLUMPP a distruct. Své řešení ověřil na vzorku dat. Rozsah bakalářské práce je 36 stran (od úvodu po závěr). Textová příloha obsahuje vysvětlení technických pojmů. Elektronická příloha obsahuje zdrojová data aplikace a instalátor aplikace. Student při vypracování vycházel z literárního průzkumu, kdy v seznamu citované literatury uvádí 13 literárních zdrojů, na které se v práci průběžně odkazuje. Aktivita studenta s blížícím se termínem odevzdání gradovala. Četnost konzultací tomu také odpovídalo. Pracoval samostatně. Doporučuji práci k obhajobě.
Zadání dané práce patří k jednodušším. Jedná se o specifický problém, díky čemuž se použitá literatura vztahuje především k programovým prostředkům. Zadání lze považovat za splněné. U bodu 1 zadání si ovšem student práci zjednodušil a spojil ho s druhým bodem zadání a popsal pouze programy uvedené v tomto bodu zadání. Zmínil tedy vlastnosti konkrétních programů, místo obecného přehledu. V bodě 1 se také hovoří o sw s přihlédnutím ke zkoumání v populaci zvířat. V práci není zmíněno, zda požadavek vyhodnocení u zvířat je u vybraných programů splněn. Kapitola 1 popisuje stávající SW programy, se kterými se dále pracuje. Pro méně znalé mohly být zařazeny kapitoly o zpracovávané problematice a vysvětleny termíny jako locus, alela s definicí jejich návazností a vlastností (čtenář je nalezne na konci práce v příloze A - na který by měl být u prvního výskytu termínu odkaz). Z práce se mi zdá, že při popisu student u čtenáře předpokládá jistou znalost problematiky i použitých programů. V kapitole 2 je popsán návrh programu pro spojení jednotlivých aplikací. V kapitole 3 je popsán vlastní program. Popis je v logickém sledu a zdá se přehledným. V této části bych ocenil použití vývojových diagramů. K této části se vztahuje demonstrační program na DVD. Zde mi chybí přiložení návodu obsahujícího popis alespoň jednoho příkladu se vzorovým postupem pro dodaná vzorová data. Na DVD jsou sice uvedeny adresy odkud je možné data stáhnout, ale celková práce s programem, zvláště první projekt s cizími daty, je na (zbytečné) dlouhé zkoušení. Některá chybová hlášení oznámí pouze chybu, ale blíže ji nespecifikují, což znesnadňuje úpravy nastavení. Zvolená koncepce je správná, základní programy jsou převzaty, aplikace pro jejich propojení je dílem studenta. V textu se vyskytují překlepy a chyby, které však neztěžují orientaci v textu (str. 13 dole záměny desetinných teček a čárek; Obr. 1.5 má popisovat činnost programu, ale byl by vhodný slovní doprovod, jelikož z obrázku není jasné, co znamenají barvy, a co se vlastně stalo a proč; Počet iterací nemá jednotné označení: R v textu a I v diagramech). Přiložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta.
eVSKP id 134555