KOPEČKOVÁ, B. Možnosti proluky – třída Kapitána Jaroše [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Toman, Radek

Na základě provedených analýz Barbora Kopečková přichází s návrhem domu s byty pro seniory jako odpovědí na současný společenský problém stárnutí populace. Dům navrhuje na velice složité parcele, která determinuje severní orientaci a de facto zamezuje prosvětlení nové budovy z jihu. Výsledkem je dům s lineární chodbou a prostorovou hrou šikmých nosných stěn, které vytváří polouzavřená atria a terasy. Vzniklý objekt je velice silný svou architektonickou formou a nabízí svým uživatelům velké bohatství vnitřních i venkovních prostorů. Celý dům je navržen velice přehledně ať už po architektonické stránce, tak i co se týká grafického ztvárnění. Zejména půdorysy jsou jasné a čitelné. Řešení předprostoru, kde autorka pracuje s dřevěnou lávkou propojující různé funkce a úrovně, je originální a přináší zajímavá řešení veřejného prostoru. Je škoda, že práce není přesvědčivěji odprezentovaná prezentačním plakátem (naopak od obsáhlejšího paré, kde je prezentace práce zvládnuta výborně).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Barbora Kopečková vyniká kreativním uvažováním se spoustou nápadů. V rámci dynamického procesu navrhování je tedy občas potřeba všechny nápady korigovat a trochu redukovat. Po celý semestr Barbora pracovala velice usilovně. Vznikla tak komplexní práce, která dosahuje vysokých kvalit.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Haasová, Lenka

Práce prověřuje možnost řešení objektů v limitních podmínkách stísněného a nekompaktního vnitřku městského bloku. Dům pro seniory nabízí klidné prostředí doplněné v okolí o potřebnou vybavenost a blízkou návaznost na centrum města. Návrh řeší hranice mezi různou intimitou prostoru a zvolenými architektonickými prvky prověřuje cit pro měřítko.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistický návrh se snaží řešit problematiku volných parcel uvnitř městských bloků. Na základě limit pozemku vzniká hmota domu pro seniory schovaná ve „dvoře“. Tímto způsobem se docílí klidného prostředí pro žití v blízkosti centra města. Objekt výškově i půdorysně navazuje na okolní stavby. V proluce, která by dle limit pozemku byla nezastavitelná, vzniká místo stavby zajímavý veřejný prostor pochozí lávky. Celkové urbanistické řešení je nápadité a souzní s okolím.
Provozní řešení B Objekt je orientován převážně na severní světovou stranu a je tedy hmotově přizpůsobený pro zajištění dostatečného denního světla v interiéru. Hra s hmotou vytváří velké množství venkovních teras, které se využívají jako komunitní zahrádky nebo soukromé venkovní prostory. Objekt je srozumitelně členěn do prostor různé intimity. Hlavní páteří objektu se stává dlouhý komunikační prostor, na který jsou provozně navázány polosoukromé prostory se vstupy do soukromých částí pokojů. Hierarchie intimity prostředí, tak na sebe postupně navazuje a nevznikají zde žádné provozní komplikace. Dům poskytuje velkou řadu různých typů využití, jak komunitní místnosti a terasy, tak i soukromé pokoje pro odpočinek a relax. Zvolené dispozice bytů nejsou v některých případech úplně bezproblémové a vznikají stísněné prostory pro pohyb uživatele. Hmota lávky je v některých místech limitní, co se týká průjezdu.
Technicko konstrukční řešení B Koncepčně je technické řešení zvolené adekvátně velikosti i významu stavby. V detailu fasády chybí větší snaha pro architektonické pojetí detailu a působí nedomyšleně. Řešení konstrukce lávky je velmi koncepční a zasloužila by si promyšlenější návrh. Na zváženou je také použití dvojitých podlah v celém objektu a řešení hygienických zázemí, které nejsou mnohdy nad sebou pro sdružení instalací. Celkově je však konstrukční systém i materiálové řešení v pořádku.
Architektonické řešení A Návrhu nechybí srozumitelnost a přehlednost jednotlivých prostor, které jsou propojeny v různých úrovních provozně, ale také vizuálně. Pobytové prostory svou velikostí i orientací okenních otvorů do soukromějších částí, nebo naopak do komunitních prostor, působí velmi příjemně a komfortně. Výběr použitých materiálů a detailů fasády pomáhá členit objekt a dodává mu správné měřítko.
Formální úroveň A Po formální stránce nelze práci nic vytknout, je velmi srozumitelně a výstižně vysvětlena. Popis návrhu na základě cílového klienta, tedy paní Marie, s důvtipem dotváří správnou atmosféru a pochopení celého návrhu
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 151540