PROCHÁZKA, M. NQR spektroskopie - návrh metod měření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem práce byl návrh pracoviště pro NQR spektroskopii látek v rozsahu ca 0,5-10 MHz, zejména s aplikací na detekci výbušnin a podobných materiálů. Práce navazuje na vývoj zařízení ve spolupráci UTEE s firmou Prototypa a.s. Student se do vývoje zařízení aktivně zapojil a lze konstatovat, že poměrně náročné zadání zcela splnil. Práce má 61 stran, je logicky strukturovaná do celkem 8 kapitol. V úvodních kapitolách 1 až 4 student popisuje teorii spektroskopie pevných látek, NMR a NQR, s důrazem na využití NQR pro detekci různých výbušnin a rozebírá problémy spojené s praktickou aplikací metod NQR spektroskopie. Podstatná část diplomové práce a vlastního přínosu studenta je popsána v kapitolách 5 až 7. Diplomant popisuje možná zapojení sondy a celého řetězce obvodů NQR a kriticky rozebírá jejich vlastnosti, přičemž využívá nastudovaných zdrojů. Věnuje se velmi podrobně problémům se vzájemným impedančním přizpůsobením částí obvodu, přepínáním cesty rf signálu v režimu buzení/snímání, přelaďováním rezonančního kmitočtu a způsobům zlepšování poměru signál/šum vč. kvadraturní detekce. Kapitola 6 je pak věnována detailnímu návrhu komponentů celého spektroskopu, zejména několik konstrukcí rezonanční sondy, rf filtrů, přepínače rf signálu a dalších. Na to navazuje experimentální ověření různých konfigurací spektroskopu s příkladem naměřených průběhů spekter vzorků látek s obsahem N a Cl. Zde je rovněž uveden požadovaný experiment s minimálním detekovatelným množstvím vzorku. Měření se vzorky reálných výbušnin bylo rovněž provedeno, z bezpečnostních důvodů na pracovišti firmy Prototypa. Je třeba vyzdvihnout množství teoretické, ale zejména experimentální práce, kterou diplomant odvedl. Výsledky jsou široce diskutovány a dokládají schopnost jeho samostatné inženýrské práce. Student aktivně spolupracoval s firmou Prototypa i pracovištěm UTEE při vývoji konstrukce přístroje. Výsledkem je funkční spektroskop NQR, který svou modulární koncepcí umožňuje další vývoj a výzkum v této oblasti. Diplomová práce splňuje požadavky i po formální stránce.
Diplomová práce se zabývá zajímavou a aktuální tématikou. Je zaměřena na realizace pracoviště a realizaci jednotlivých dílů pro MQR zařízení. Práce obsahuje podrobnosti realizovaných obvodů a měření. Předpokládal bych věnovat větší pozornost popisu a principu funkce NQR a jeho obvodového řešení. Práce obsahuje znašné množství nevhodných formulací a slengových výrazů. Exoerimentální práce jsou popsány dostatečně podrobně a ukazují na funkčnost MQR zařízení. Celkově hodnotím dobrý přínos diplomanta k řešené problematice a doporučuji k obhajobě. Moje připomínky: Považuji kap. 3 za nadbytečnou. Nesprávé a nevhodné formulace: -Výhodou kvadraturní detekceje teoretické zvýšení citlivosti 2 krát, což lze pozorovat na obrázku 20. -Gradientem se v podstatěměří velikost energie mezi ... - signálu požadovaného kmitočtu ...vyřezáván a vysílán - Na papírovou cívku respektive na plastovou vodovodní trubku o .... - str.55 - zesilovaný signál posíláme do vstupu rf drive a zesílený signál odebíráme z výstupu RF output. - malá a velká písmena u RF str.63 - Značná pozornost byla v práci věnována sondě. Na závěr je uvedeno, že sonda je majetkem fy. Prototyoa, Jedná se o sondu studentam vytvořenou nebo ne? V úvodu kapitoly 5 by mělo být podrobněji popsáno obvodové řešení NQR systému. V předchozí kapitole je uveden jen fyzikální princip NQR a z něj nevyplývá přístrojové řešení a jeho fyzikální princip činnosti. Domnívám se, že volba nízkošumového zesilovače není dostatečně zdůvodněna. Pokud je žádáno nejmenší šumové číslo, mohlo by být vhodnější kaskádní zapojení dvou zesilovačů uvedených v textu místo zvoleného zesilovače. Jak vzniklo zapojení na obr. 21? Jde o klasické zapojení NMR sondy Není uvedena publikace. Není zde uvedeno, že byl pro snímání zvolení sériový rezonanční obvod a proč. Obr. 37 - nnebylo "mírné kolísání proudu .." způsobeno spíše zobrazením na analyzátoru. Pokud ne, je třeba změřit kolísání impulsů a statisticky je vyhodnotit. Podobně je třeba změřit napětí na rezonančním obvodě (pro vulbu kondenzátorů) a napětí na konektoru. Str. 46 - existují NMR kompatibilní kondenzátory pro sondy, vyznačující se vysokou hodnotou průrazného napětí - řádově v kV Doporučoval bych precizněji provedenou snímací cívku a pevně fixovanými závity cívky.
eVSKP id 65716