KREJSOVÁ, L. Analýza vonných látek v plazmatem ošetřené cibuli [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Krčma, František

Studentka se ve své práci zaměřila na studium těkavých látek přítomných v cibuli, která byla před výsadbou ošetřena různými formami plazmatu. Úkoly specifikované v zadání práce bezezbytku naplnila a získané výsledky přispívají k celkovému poznání v oblasti působení plazmatu na rostliny. Největším přínosem pro další studium je kompletní zvládnutí uživatelské obsluhy měřící techniky PTR-TOF a zpracování rozsáhlých souborů získaných experimentálních dat. K práci samotné studentka využívala poznatky z literatury i řadu konzultací nejen k hlavní použité technice, ale také ke GC-MS. Výsledky práce jsou přehledně zpracovány na odpovídající úrovni a závěry, které byly na jejich základě učiněny, jsou relevantní. Celý experiment je podstatně rozsáhlejší a bakalářská práce je jeho nedílnou součástí. Protože se jednalo o polní experiment, bude opakován i v dalších letech a je předpoklad, že studentka bude v započaté práci pokračovat v rámci svého magisterského studia, kdy lze očekávat i publikování získaných výsledků. Celkově lze hodnotit přístup studentky jako kvalitní a aktivní. Samotný text práce byl od samého počátku logický a čtivý, což ukazuje, že studentka je schopna kvalitně formulovat i prezentovat svoje myšlenky. Práci lze tedy jednoznačně doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kozáková, Zdenka

Bakalářská práce se zabývá analýzou vonných látek v cibuli, která byla před výsadbou ošetřena plazmatem korónového výboje a plazmatem aktivovanou vodou, a následně byla pěstována na třech různých lokalitách. Z výluhu sklizených cibulí bylo stanoveno kvalitativní složení těkavých látek pomocí plynové chromatografie s hmotnostní spektrometrií a kvantitativní obsah těchto látek pomocí hmotnostní spektrometrie s protonovou ionizací. Práce je logicky členěná a zpracovaná na dobré formální i jazykové úrovni s minimem drobných překlepů, pravopisných nedostatků či nepřesných formulací. V úvodní části nastiňuje problematiku ekologického zemědělství a stručně uvádí možnosti využití plazmatu v tomto odvětví. Zde bych jen doporučila do budoucna nevyužívat formulací z některých populárních článků (např. ref. 8, která navíc nejde zobrazit). V teoretické části jsou přehledně popsány analytické techniky využitelné pro detekci těkavých látek. Množství výsledných dat z obou analytických metod se studentka snaží přehledně zpracovat formou tabulek a grafů. Oceňuji, že při nelehké interpretaci detekovaných sloučenin vychází studentka z již publikované literatury a dostupných zdrojů. Výsledné tabulky pro porovnání vlivu jednotlivých předúprav cibule a lokalit pěstování jsou poněkud náročné na pochopení, závěry z nich jsou ale formulovány jasně. K práci mám následující připomínky: - V češtině zpravidla používáme pro fyzikální skupenství pojem „to“ plazma, nikoliv „ta“ plazma, která je spojována s krevní plazmou. - Nekorektní formulace: „pokud-li“ (str. 9, odst. 1), „vyemitují“ (str. 12). - Pro rozsahy hodnot používáme delší pomlčku a bez mezer. - Rovnice (3) (str. 10) patrně není správně, neboť má levou i pravou stranu stejnou. - Kap. 3.2: „Poslední varianta nebyla nijak upravena, neboť se jednalo o kontrolní vzorek.“ V tabulce a dalším textu jde však o variantu č. 1, takže první. - Bylo by vhodné uvést v práci dobu pěstování cibulí. - Str. 23: „…kapalina byla vymačkána přes buničinu do PE sáčku…“ Správně by mělo být přes netkanou textilii, z níž byl pytlík vyroben. - Od kapitoly 4.2 je číslování obrázků v textu a u grafů posunuto o 3 (patrně vzniklo dodatečným zařazením fotografií na obr. 22-24). - Obrázky 22-24 (ortofota lokalit) nejsou komentovány v textu. - Str. 31 a obr. 30 (str. 42): překlep v názvu sloučeniny (má být „pentenal“ místo „pentanal“). - Na str. 44 a v závěru je v textu chybně označena varianta s destilovanou vodou (má to být varianta 4, ne 3). - V popisu barev použitých v tabulce 14 není z textu jasné, co znamená červená barva – nejnižší koncentraci? - Seznam zkratek a symbolů by bylo lepší pro přehlednost seřadit abecedně. Nikl do seznamu nepatří. Naopak chybí nestandardní jednotky (cts apod.). - Formát písma referencí a v některých tabulkách (6, 10) je odlišný od ostatního textu. I přes tyto nedostatky je práce důležitým přínosem tohoto výzkumného směru, splňuje zadané cíle, a tudíž ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139055