PAVEL, T. Interaktivní dálkové ovládání pomocí GSM modulu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Povalač, Aleš

Bakalářská práce se zabývá dálkovým ovládáním vytápění, osvětlení a zabezpečení pro rekreační objekt. Teoretický úvod je pojat poměrně zeširoka, popisuje všeobecně známé prvky a zabývá se i jejich vlastnostmi, které nejsou pro zvolené téma důležité. Práce obsahuje velké množství hrubých odborných nepřesností, namátkou: "vysokofrekvenční spínání" u relé a optronu (str. 12-13), ochrana před zpětnou vazbou (str. 15), popis sdílení ISP rozhraní (str. 21), "délka napětí" (str. 22). Po stylistické stránce je text nekvalitní, obsahuje i překlepy a pravopisné chyby. Navržený hardware je průměrný, obsahuje zbytečně předimenzovaný procesor, některé návrhové chyby by se pravděpodobně projevily až při důslednějším testování. Zásadním požadavkem, který je zmíněn přímo v názvu práce, je ovládání pomocí GSM modulu. Podle přiloženého firmwaru není tato podmínka zadání splněna. Student v závěru pouze konstatuje, že pro funkci je nutné mezi GSM modul a zařízení připojit PC s uživatelem, který bude pseudopříkazy zařízení interpretovat GSM modulu ve formě korektních AT příkazů. Tento dle autora "drobný problém" považuji za nesplnění zadání, protože tím celé zařízení ztrácí smysl. Firmware v předložené podobě funguje zřejmě spíše náhodou, např. obsluha UARTu v přerušení INT3, které je napojené na pin TXD mikrokontroléru, je naprosto nevhodná. Přestože student měl na doplnění bakalářské práce a vývoj nového firmwaru velké množství času, konzultace prakticky nevyužil a z odevzdaného dokumentu je patrný jeho nezájem o výraznější vylepšení již jednou neobhájeného tématu.

Navrhovaná známka
F
Body
48

Posudek oponenta

Frýza, Tomáš

Předložená práce je orientována na dálkové ovládání pro inteligentní domácnost. Cílem je „interaktivní přístup“ prostřednictvím GSM modulu k regulaci vytápění, osvětlení a možnost zabezpečení budovy. Textová část práce obsahuje 31 stran + formální náležitosti (obsahy, seznamy, ...); práce je rozdělena na dvě části (teoretická a praktická). Přestože toto členění koresponduje s chronologií při řešení celého projektu, uvítal bych v úvodu blokové schéma celého zařízení, včetně všech zamýšlených možností (počet spínaných světel, hlídaných dveří/oken, ...). V teoretické části jsou také představena digitální čidla a způsoby regulace, přestože následně nebyly všechny v práci využity. Také některé pasáže (pouzdro procesoru, popis relé, či tranzistoru jako spínače) nejsou, dle mého názoru, nutnou součástí závěrečné práce bakaláře. Oproti práci obhajované v roce 2013 (v červnu neobhájeno, v srpnu neodevzdáno), je vidět pokrok ve formě textové dokumentace, přestože se autor nevyvaroval formálních nectností (neúplné odkazy na obrázky/tabulky v textu, překlepy a hrubky, drtivá většina obrázků je převzatých, nejednotnost textu v řádkování, ...). Jsem na pochybách nad smysluplností (tj. použití v reálu) celé aplikace, ale jako demonstrační modul lze zařízení považovat za přijatelné. Zásadním problémem je však „nutnost prostředníka ve formě přenosného počítače“ mezi MCU a GSM. Tento fakt, uvedený v kap. 4, koketuje s nesplněním zadání. Student by měl během prezentace dokázat (tj. ukázat), že aplikace je schopna posílat SMS zprávy např. testováním magnetického kontaktu, reakcí na zahřátí teplotního čidla, ... Poté bude možné práci přijmout a výsledné hodnocení zásadně zvýšit.

Navrhovaná známka
F
Body
40

Otázky

eVSKP id 73409