SLEZÁK, V. Světelné animace pro systém Spectoda na základě analýzy parametrů z hudebních nahrávek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Viktor Slezák vypracoval práci, která kombinuje číslicové zpracování signálů, programování a analýzu parametrů hudebních nahrávek. Student práci opakuje z minulého roku, kdy téma již před semestrální prací přerušil a pokračoval v ní po dohodě až následující rok. Na začátek je nutno podotknout, že jako vedoucí jsem finální podobu práce neviděl a většina mých poznámek k poslední verzi, kterou jsem viděl, nebyla v práci reflektována. Student podle jeho slov nestíhal, což nebyl problém pouze posledního měsíce před odevzdáním. Konzultace byly spíše sporadické, student věnoval více času práci než diplomové práci, přestože je téma práce do určité míry spojené s jeho firemní náplní. Textová část práce je na špatné úrovni, přestože student říkal, že si nechá práci zkontrolovat. Mnohým větám chybí přísudek nebo podnět, časté jsou také překlepy, nevhodné formulace a zvláštní obraty. Zvolený druh výčtů je nevhodný (doporučoval jsem je nahradit podkapitolami bez indexace nebo klasickými výčty s odrážkami), typografická stránka je velmi neunifikovaná a s mnohými chybami. Struktura práce je však správná, praktická implementace vychází z teoretické části a testování dostupných algoritmů. Pokud by byl text zpracován lepším jazykem a formulacemi, teoretická část by mohla být splněna bez problémů. Samotné testování implementací detektorů (například detektoru dob) je často založeno na několika nahrávkách, nikoliv větších datasetech s různými žánry. Navíc testování metod extrakce informací není v souladu systému pro určení nálady, tedy je těžké odhadnout, nakolik zvolené metody budou vhodné pro všechny nálady, které výsledný systém detekuje, a tím nastavuje animace. Oceňuji bloková schémata fungování výsledného systému a studentovu vlastní implementaci převodu detekovaných parametrů pro kód Spectoda. Ve fázi prezentace výsledků chybí praktická ukázka, fotky z reálného nasazení systému na LED pásky nebo alespoň screenshoty aplikace se simulací. Výsledné ukázky animací jsem viděl až po odevzdání práce, a to pouze v elektronické podobě, přestože bylo domluveno jinak. Z práce je tedy velmi těžké pochopit, jak animace vypadají, jak reagují na změnu parametrů v nahrávkách a jestli je celkový systém funkční. Student byl schopen načíst základní problematiku extrakce informací z nahrávek, jako jsou chroma vektory, tóny a doby, a následně je využít pro návrh vlastního systému pro generování animací. Udělal dost práce, která má ale horší vypovídající hodnotu kvůli stylu a jazykové úrovni textu. Je velká škoda, že student nestihl práci dokončit ve smyslu prezentace výsledků nebo optimalizace prvotního návrhu generace animací, přestože měl na práci reálně o dva semestry více, než je běžné. Praktická ukázka navrženého systému je nutností, ale v práci chybí. Hodnotím celkově 60 bodů, známka D.
Práce Viktora Slezáka je poměrně dobře strukturovaná, ale obsahuje řadu nedostatků. Prvním nedostatkem je jazyková stránka práce. Autor často používá kostrbatou větnou skladbu, věty na sebe místy nenavazují nebo jsou příliš krátké místo toho, aby je autor spojil do souvětí. Tyto nedostatky jsou pro čtenáře hodně rušivé a odvádějí pozornost od samotného obsahu práce. V práci se vyskytuje také řada typografických chyb. Autor například nevysvětlí některé zkratky (konkrétně LED), které jsou vzhledem tématu práce stěžejní. Dále jsou některé zkratky vysvětlené přímo v textu, ale většina zkratek je vysvětlených v poznámce pod čarou, což není konzistentní. Dolní indexy u některých proměnných by měly být sázeny stojatě. V práci se také objevují jednopísmenné spojky a předložky na konci řádků. Velká část práce je věnovaná popisu procesu extrakce hudebních parametrů, které jsou následně použity pro generování světelných animací pro LED pásky. Autor sice vytvořil systém pro generování světelných animací, ale zároveň v závěru práce uvádí, že animace nejsou vizuálně zajímavé. Hned vzápětí autor tvrdí, že animace reagují dobře na rytmickou skladbu nahrávky, což je v rozporu s tvrzením z podkapitoly 2.3.6, kde autor uvádí „Výsledný program je schopen generovat animace, které do určité míry sedí do zadané skladby“. Zdá se, že systém do jisté míry funguje, ale v práci nejsou uvedeny ukázky. Stačil by pouze odkaz na video, kde by byl systém generování animací předveden s hudebním podkladem. Autor také mohl do přílohy přidat vygenerované animace pro hudební nahrávky, pro které systém generování animací fungoval dobře. Zadání sice nespecifikuje zprovoznění animací s reálnými LED pásky, ale u diplomové práce by to měla být samozřejmost. Autor čtenáře odkazuje pouze na aplikaci, která přehraje simulaci animace. Vzhledem ke zmíněným nedostatkům práci hodnotím 65 body (D).
eVSKP id 159305