INDRUCH, T. Výroba laboratorního zařízení pro měření reakční doby člověka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Rubeš, Ondřej

Práce je zaměřena na návrh, konstrukci a testování zařízení pro měření reakční doby, což bylo splněno v plném rozsahu. Autor detailně popsal teoretické základy měření reakční doby a představil přehled stávajících metod. V praktické části navhnul a zkonstruoval zařízení pro měření reakční doby 8 osob. Proběhlo také testování zařízení na živých objektech. Funkčnost měla nějaké drobné nedostatky, avšak i s nimi bylo zařízení použitelné k patřičnému účelu. Samostatnost studenta a využívání konzultací bylo na výborné úrovni. Práce je logicky uspořádána, graficky a stylisticky dobře zpracovaná, bez pravopisných chyb. Autor prokázal schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry, přičemž identifikoval možnosti pro další zlepšení zařízení. Práce s literaturou je na vysoké úrovni, všechny zdroje jsou relevantní a správně citované. Celkově Tomáš Indruch prokázal vysokou míru samostatnosti a pečlivosti při zpracování tohoto tématu

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Slabý, Vojtěch

Bakalářská práce pojednává o dostupných produktech měřících reakční dobu člověka a o různých metodách měření, jakou je pravítková metoda, Jensenova krabice. Dále je vysvětlen distribuční zákon s Hickovým zákonem, kde nadpisy podkapitol mají výrazně větší font než daná kapitola. Nevhodné je nepoužití vektorového typu u obrázků nebo použití obrázků s dostatečným rozlišením. Zmíněné komerční produkty se pak pohybují v cenovém intervalu 10 až 320 tisíc korun, kde studentem vytvořené zařízení má cenovku 2 200 koprnu. Systém se skládá z kontroléru, velkých tlačítek a signalizačních diod, který je použitelný pro měření reakční doby osmi lidí. Ovládací aplikace je vytvořena v prostředí Excelu v jazyku Visual Basic od firmy Microsoft a je propojena s řídící jednotkou o komunikační rychlosti 9600 bitů za sekundu. Aplikace pak znázorňuje reakční dobu subjektů podle měřené barvy a je znázorněna v grafu porovnávající reakční dobu. Zařízení bylo testováno ve výuce Gymnázia Tišnov, kde se ukázaly limity řešení v neintuitivním spojení testovacího zařízení a aplikací v Excelu a v problému rychlosti přepisování nových hodnot v aplikaci. V diskuzi je pak zmíněn problém v rychlosti změny hodnot určujících změnu stimulu, které nelze v dostatečném čase přenést mezi kontrolérem a počítačem, to je dále identifikováno jako nepoměr rychlosti CPU počítače a rychlostí kontroleru. To však nezabránilo správné funkci programu poté, co se dané změny propsaly do systému. Práce popisuje úkol návrhu testovacího zařízení reakční doby člověka, které za výrazně menší cenovku poskytuje srovnání až osmi osob. Práce obsahuje několik grafických chyb, avšak celkové řešení považuji za výborné a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157705