KONÍČEK, R. Modernizace vyhodnocení záznamu z palubního registrátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Předložená bakalářská práce odpovídá zadání a všechny úkoly a cíle práce byly naplněny. Autor bakalářskou práci kromě úvodu a závěru rozdělil do pěti kapitol. V první kapitole se autor věnoval leteckým palubním registrátorům a palubním magnetofonům pro záznam řeči. Tuto kapitolu hodnotím velice kladně, jelikož byly informace o palubním a pozemním vybavení čerpány převážně z ruské dokumentace. Druhá kapitola pojednává o sběru signálových dat a způsobech získávání audio záznamu z letu pomocí pozemního přehrávače P-504N. Zvolený postup digitalizace a výrobu přípravku pro samotnou realizaci stažení záznamu hodnotím jako zdařilé. Třetí kapitola je věnována čištění signálu. Zde bylo dosaženo poměrně překvapivých výsledků a s uvedeným lze souhlasit. Ve čtvrté a páté kapitole se věnuje autor detekci řečové aktivity a synchronizaci digitalizovaného audio záznamu z palubního magnetofonu s datovým výstupem z registrátoru. Výsledek synchronizace jsem shledal jako uspokojivý, nicméně postrádám v této kapitole dílčí závěr a zhodnocení funkčnosti synchronizace s využitím signálu z rádiového výškoměru. Po formální stránce působí práce vyváženě a až na pár horších slovních obratů je rozsah bakalářské práce přiměřený a text srozumitelný. I přes zmíněné drobné nedostatky tato bakalářská práce představuje ucelený a kvalitní základ pro zefektivnění procesu vyšetřování incidentů v leteckém provozu na vrtulnících typu Mi-24/35. Velice kladně hodnotím možnost digitalizace a archivace audiozáznamu z kritických letů, která nebyla vzhledem k objektivním příčinám technického řešení doposud možná. Autorovu práci s literaturou hodnotím jako velmi dobrou. Zadané téma práce a její náročnost lehce přesahuje běžný rozsah, nicméně autor se s tímto problémem dokázal vypořádat a byl schopen samostatné činnosti bez výrazných nedostatků. Základním očekáváním zadavatele práce (22. základna vrtulníkového letectva AČR) bylo vyčištění záznamu a synchronizace dat z palubního registrátoru. Po předložení práce, poslechu audiozáznamů a předvedení funkčnosti programu lze konstatovat, že zadání práce bylo splněno beze zbytku. Bakalářskou práci vzhledem k uvedenému hodnotím známkou B s celkovým bodovým hodnocením 80 bodů. V Brně dne 27. 5. 2019 Posudek vypracoval: Ing. Vladan Svoboda
Bakalárska práca sa venuje problematike odšumovania nahrávok z leteckých záznamníkov. Práca je dobre štruktúrovaná, autor na začiatku opisuje leteckú nahrávaciu techniku, problematiku nahrávania všeobecne a konkrétne problémy a šumy ktoré sa v tejto situácií vyskytujú. Prínos práce spočíva v realizácií troch odšumovacích algoritmov a ich porovnaní. Oceňujem zorganizovanie posluchového vyhodnotenia profesionálmi aj laikmi. Metóda používa jednoduchý detektor hlasovej aktivity. Ďalšou podstatnou časťou práce je riešenie časovej synchronizácie viacerých signálov z rôznych zdrojov. Odporučil by som detailnejší opis podoby vstupných dát. V kapitole o synchronizácií nebolo po prvom prečítaní jasné aké údaje pochádzajú z audio nahrávky, aké sú v inej podobe a ktoré dáta sú duplicitné. Predpokladá sa, že výsledky práce budú reálne využité a to v prostredí armády ČR. Práca obsahuje niekoľko drobných nedostatkov, ako napríklad chýbajúce odkazy URL na online zdroje, nepresnosti v blokovej schéme 4-1 oproti textovému opisu alebo nevysvetlené premenné r a s v kapitole vlnkové transformácie na strane 35. Záverom hodnotím, že odovzdaná práca má dobrú kvalitu a odporúčam ju k obhajobe, navrhované hodnotenie 87 bodov, známka B.
eVSKP id 119525