ESMAILDOKHT MAMAGHANI, A. Analýza a zpracovaní EEG signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Petyovský, Petr

Zadání bakalářské práce patřilo jednoznačně mezi obtížné. Student v rámci řešení zadání práce nastudoval rozsáhlé znalosti z oblasti získávání a zpracování EEG signálů. Získané znalosti prakticky využil při realizaci softwarového vybavení a podpůrných HW prostředků. Práci věnoval velké množství času. V průběhu řešení práce byl jasně patrný jeho velký zájem o danou problematiku. Pracoval iniciativně, samostatně a své průběžné výsledky prezentoval na pravidelných konzultacích v průběhu celého studia. Student z vlastních prostředků financoval nákup jednotlivých HW komponent. Všechny body zadání byly splněny. Na základě nastudovaných znalostí student vhodně zvolil existující HW open source řešení pro snímání EEG signálu a zařízení dále inovoval. Navrhl a realizoval v jazyce C# programové prostředí pro vizualizaci a zpracování naměřených dat. Následně provedl návrh vhodné konfigurace neuronové sítě určené ke klasifikaci EEG signálu. V závěrečné kapitole je věnován dostatečný prostor zhodnocení dosažených výsledků a uzavření problematiky. Student věnoval řešení práce dostatek času, jednotlivé úkoly si vhodně rozvrhl, a proto se v závěru nedostal do časové tísně. Dosažené výsledky i formální zpracování práce jednoznačně svědčí o bakalářských schopnostech studenta. V některých ohledech splňuje tato práce dokonce kritéria kladená na práci magisterskou. Předložené práci navrhuji hodnocení: výborně - A.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Horák, Karel

Pan Mamaghani zpracoval bakalářskou práci na téma Analýza a zpracování EEG signálu. Zadání práce lze charakterizovat jako odborně středně náročné a časově spíše velmi náročné, protože vyžaduje řadu ne zcela jednoduchých experimentů na nestandardních zařízeních. Formálně má práce dobrou úroveň, je psána ve slovenštině a svým rozsahem odpovídá kvalifikačním požadavkům. Jediný nesoulad je u abstraktu na začátku práce, který je psán čistou češtinou a není tak zřejmé, zda je student jeho autorem. Jedinými formálními prohřešky dokumentu je nezarovnání textu do bloku a barevné nadpisy kapitol. Rozdělení práce do kapitol je logické, jen vnořených kapitol je zbytečně mnoho a student tak často vytváří kapitolu tam, kde by bohatě stačil oddělený odstavec např. podkapitoly ve 2.7 nebo 3.1. Hlavních kapitol by také mohlo být méně např. kapitola 7 má jen tři strany a popisuje pouze vylepšený modul EEG-SMT. V první části práce si student počíná velmi dobře a věnuje se zde teoretickému popisu elektroencefalografie, charakteristikám EEG vln a používaným metodám analýzy. Druhá praktická část práce se věnuje open-source řešením pro měření EEG signálu na bázi dostupného modulu ModularEEG. Chvalitebný je inovační zásah do stávajícího zapojení modulu stejně jako osobní pořízení měřicích zařízení. Odborné řešení studenta ukazuje výrazné zaujetí problematikou, místy je však druhá část práce poněkud nekoncepční a spíše intuitivní, než podložená znalostmi a měřením. Příkladem může být nečekaný přechod na vylepšený modul EEG-SMT (str. 47), aniž by bylo zřetelně vysvětleno, jakých lepších výsledků při měření EEG signálu bude touto změnou dosaženo. Absence dlouhodobějšího pracovního plánu se odráží také v kapitole 9 ke konci práce, kde student poměrně obšírně popisuje teorii umělých neuronových sítí a následně kapitolu uzavírá s tím, že implementace UNS ve zvoleném jazyku C# by byla příliš náročná a proto je vhodné ji nejdříve navrhnout v Matlabu, což však není nikde popsáno. Předložená bakalářská práce má i přes uvedené výtky dobrou odbornou úroveň, velmi dobrou formální úpravu a proto ji doporučuji k obhajobě s hodnocením stupněm B.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 52495