KANDERA, T. Návrh řešení komunikačního rozhraní ve WBAN systémech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejsa, Jiří

Tomáš Kandera se ve své práci věnuje návrhu a realizaci WBAN zařízení založeného na obvodu nRF52810, který využívá technologii BLE. Výsledkem práce je zařízení schopné komunikovat se dvěma ovladači za použití dvou různých protokolů. Výsledné zařízení se stane základem pro průmyslově vyráběný produkt. Práce dle mého názoru překračuje rozsah obvyklý u diplomové práce. Pan Kandera pracoval samostatně a inciativně, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Najman, Jan

Pan Kandera se ve své práci zabývá vývojem a testováním bezdrátového modulu se zaměřením na komunikaci promocí Bluetooth Low Energy a proprietárního protokolu od výrobce použitého čipu. V prvních dvou kapitolách se autor zabývá vysvětlením základních pojmů z oblasti WBAN zařízení, přehledem dostupných softwarových nástrojů a hardwarových řešení. Výsledný výběr konkrétního čipu je pouze velmi vágně zdůvodněn a není zcela jasné, co bylo hlavním kritériem výběru. V kapitole 4 je popsán design software pro vybraný čip včetně řešení přepínání mezi komunikačními protokoly a obsluhy periferií. Tato část práce obsahuje mnoho ukázek kódu a jejich popis, přičemž může být pro čtenáře obtížné se zorientovat. Zde bych uvítal přítomnost schematických diagramů (jako například v kapitole 4.1) či pseudokódu pro lepší pochopení funkcionality celého systému. V kapitole 5 je popsán design desky plošných spojů, která je pak v následující kapitole testována zejména z hlediska spotřeby a kvality radiové komunikace. U testování spotřeby byla představena pouze dvě měření a není zcela jednoznačný rozdíl mezi spotřebou proprietárního protokolu a BLE, například v závislosti na frekvenci a objemu přenášených dat. Po formální stránce bych vytknul pouze chybějící odkazy v textu na konkrétní obrázky. Navzdory výše uvedeným výtkám odvedl student mnoho praktické práce a dokázal zprovoznit celé zařízení od návrhu elektroniky, přes programování až po úspěšné otestování. Proto práci při uspokojivém zodpovězení dotazů doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou „výborně“ / A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124658