PEJSKAR, M. Příprava polymerních hydrogelů pro aplikace tkáňového inženýrství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Čmiel, Vratislav

Student představil práci přiměřeného rozsahu s přehlednou, dostatečně citovanou rešerší. Student se v rešerši zabývá tkáněmi a využitím biotisku v tkáňovém inženýrství. Nedílnou součástí rešerše je kapitola zaměřená na přípravu hydrogelů, která tvoří teoretický podklad pro praktickou část práce. Student připravil několik protokolů a po rozboru realizoval vybraný protokol také s ohledem na nákladnost a proveditelnost experimentu. Dle vybraného protokolu byla realizována sada experimentů. Na výstupech byly provedeny testy viability buněk, hodnocení viability byly podpořeny základním obrazovým zpracováním a počítáním buněk v obraze. V práci kladně hodnotím zejména dobře popsané protokoly a přípravu experimentů, také systematický postup vedoucí k dosažení řešení a splnění zadání. Výsledky jsou doplněny ukázkami a statistikami. Je nutné poznamenat, že výsledků bylo dosaženo s nemalým zapojením konzultanta a v mnoha případech chyběla samostatnost při řešení problematiky. Na druhé straně je potřeba přihlédnout k náročnosti tématu práce. Kladně hodnotím také míru aktivity studenta. Práce má logickou stavbu a je na dobré úrovni také po formální stránce. Celkově práci hodnotím 70 body.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Předložená práce pana Michaela Pejskara je přepracováním původní nevyhovující diplomové práce se stejným zadáním, proto se ve svém hodnocení zaměřím především na ověření nedostatků zmíněných v původním posudku. Již při prvním čtení je patrné, že se struktura úvodní části práce změnila, přibyly obrázky, významně se rozšířil rozsah práce. Značnou revizí prošla práce od kap. 4 (od str. 25) dále - přibyly části věnující se testování hydrogelů a diskuse. Po formální stránce obsahuje práce překlepy a místy gramatické chyby (krátkodobí / dlouhodobí test), případně ne příliš vhodné obraty (namísto fetální hovězí sérum bych volil raději spojení fetální bovinní sérum). Pro ověření výsledků student sestavil i jednoduchý skript v prostředí Matlab. Schéma na obr. 5.2 bych se neodvážil nazývat vývojovým diagramem, nicméně pro orientaci v procesu testu je schéma srozumitelné. Diskuse v práci je srozumitelná, autor uvádí protokoly experimentů, vysvětluje postupy testování a způsob vyhodnocení. Je doplněna i fotodokumentace, která umožní čtenáři představit si tiskový výstup. Práce takto revidovaná již podle mého názoru splňuje zadání a navrhuji ji hodnotit dobře / C.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 153837