HARATEK, M. Měření charakteristiky torzních stabilizátorů náprav vozidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Porteš, Petr

Tématem diplomové práce Bc. Marka Harateka bylo měření charakteristik torzních stabilizátorů náprav vozidel. To zahrnovalo návrh zkušebního zařízení, vypracování metodiky měření, realizaci vlastního měření, kalibraci tenzometrického snímače kroutícího momentu stabilizátoru a porovnání výsledků s výpočty realizovaných metodou konečných prvků. Student v rámci práce řešil charakteristiky předního a zadního stabilizátoru, a to každý ve dvou provedeních, s pružnými lůžky a bez nich. Jednalo se o stabilizátory experimentálního vozidla vytvořeného z dodávky VW T6. Pro všechny varianty sestavil model MKP a vypočetl charakteristiky těchto stabilizátorů. Při návrhu zkušebního zařízení se postupně seznamoval s vybavením, se kterým disponuje laboratoř ÚADI a skrz řadu konzultací se školitelem dospěl ke konstrukčnímu řešení, které poskytuje dostatečnou variabilitu pro měření zmíněných stabilizátorů a jim tvarově podobných. Dále navrhl postup měření, který následně zrealizoval, včetně změření hodnot pro kalibraci tenzometrických snímačů umístěných na stabilizátorech zkušebního vozidla. Získané výsledky porovnal mezi sebou a s výsledky ze simulací metodou MKP. Na závěr demonstroval na jednoduchém multibody modelu stabilizátoru, vytvořeném v software ADAMS, jak lze získané tuhosti použít v dynamickém modelu celého vozidla. Student přistupoval k řešení diplomové práce pečlivě. Jednotlivé kroky podrobně konzultoval se školitelem a cíleně realizoval kroky vedoucí k vypracování diplomového projektu. Diplomant splnil zadání. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Míša, Jiří

Práce je orientovaná na reverzní inženýrství, kdy cílem práce je zjistit tuhost stabilizátorů osobního vozidla způsobem numerického výpočtů a laboratorním měřením.Student v první části provedl stručnou rešerši, zabývající se stabilizátory vozidel a obecně klopné tuhosti. Jelikož se práce zaměřuje výhradně na stabilizátory, mohl autor provést rešerši i z hlediska silového působení na vozidlo, při průjezdem zatáčkou a jaký vliv na celou soustavu má právě stabilizátor. Druhá část práce se již zabývá hlavním tématem, kde bylo provedeno skenování stabilizátoru a jeho následné přemodelování. Následně se autor zabývá zjištěním tuhosti stabilizátorů pomocí metody konečných prvků. Uvádí zde dva způsoby vyhodnocení. U prvního způsobu, zjištění tuhosti z posuvu ramene student nezmínil, zda síla stále působí ve stejném směru a umístění nebo jestli se rameno k místu upevnění stabilizátoru v ose Y mění vlivem zatížení. Druhý způsob vyhodnocení torzní tuhosti ze smykového napětí v průřezu roviny symetrie není v této konstrukci zcela vyhovující, neboť zde nepůsobí pouze kroutící moment, ale i ohyb vlivem složité geometrie. Z obr. 19 je i jasně patrné, že smykové napětí nevykazuje podobu průběhu pro čisté zatížení krutem. Autor danou skutečnost mohl uvést. V další části se práce zabývá zjištěním tuhosti stabilizátoru pomocí měření s využitím tenzometru a lankového potenciometru. Autor ze získaných dat provedl kalibraci již nalepených tenzometrů. Získaná kalibrace nalepených tenzometrů může být vhodně využita pro následné studie jízdních zkoušek daného vozidla. Závěrem autor vytvořil multibody model stabilizátoru a demonstroval tak možnosti využití nově získaných výsledků. Text práce je dobře strukturovaný a jeho kvalitu nesnižují ani gramatické chyby. Po stylistické stránce jsou uvedené grafy v pořádku a dobře čitelné, pouze u grafu č. 16 měly být osy přeloženy do českého jazyka. Celkově si autor dal na zpracování práce záležet, pouze škoda, že několik uvedených postupů neprovedl přímo autor a provedené úkony jsou uvedeny s nepříliš detailním popisem a komentářem. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132198