BUCHTA, Š. Měření SISO/MISO signálu v systému DVB-T2 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Polák, Ladislav

Bakalárska práca sa zaoberá meraním a analýzou pozemného TV signálu DVB-T2, vysielaných v prenosových módoch SISO a MISO. Študent v prvej časti práce podáva stručný popis fyzickej vrstvy systému DVB-T2. V tejto časti práce pozornosť je venovaná predovšetkým vysielacej techniky MISO a chybám, ktoré môžu vzniknúť v OFDM modulátoru. V ďalšej časti práce bolo navrhnuté a realizované laboratórne meracie pracovisko, ktoré je schopné merať reálny DVB-T2 SISO signál, prípadne po miernej modifikácii aj DVB-T2 MISO signál, vytvorený a vysielaný v laboratórnych podmienkach. Študent vychádza zo štandardného riešenia, ktoré už bolo prezentované v iných bakalárskych či diplomových prácach. Vytvorené pracovisko využíval najprv pre meranie reálneho tzv. DVB-T2 SISO signálu a následne pre meranie DVB-T2 MISO signálu, ovplyvnený chybami, ktoré môžu vzniknúť v OFDM modulátoru. Pri týchto meraniach uvažoval rôzne prenosové scenáre, emulované pomocou rôznych modelov prenosových kanálov. Získané výsledky, ktorých je pomerne veľa, prehľadne spracoval a vyhodnotil. Najväčším prínosom práce považujem tzv. „state-of-the-art“ meranie DVB-T2 multiplexov v Brne, opakované meranie rôznymi set-top-boxami a meracími prístrojmi a hlavne meranie špeciálnych prenosových scenárov pre konfiguráciu DVB-T2 MISO, v ktorých sú uvažované aj rôzne chyby OFDM modulátoru. Práve takýmto meraniam doposiaľ veľká pozornosť venovaná nebola. Dosiahnuté výsledky môžu tvoriť aj základ pre prípravu konferenčného príspevku. Rozsah bakalárskej práce je nadštandardný a spoločne s prílohami má okolo 69 strán. Práca je napísaná pomocou typografického systému LaTeX a tým pádom jej formálna a grafická stránka je na veľmi vysokej úrovni. V texte práce sa vyskytuje len minimum gramatických, terminologických či formálnych preklepov, ktoré však nejako výrazne neznižujú kvalitu odvedenej práce. Počet prevzatých obrázok je primeraný a všade sú uvedené použité zdroje. Práca s literatúrou je na veľmi dobrej úrovni. Pán Buchta pracoval samostatne a s veľkým záujmom. Pravidelne využíval možnosť konzultovať s vedúcim práce. Na týchto konzultáciách vždy prezentoval predbežné výsledky ako aj ďalšie postupy v práce. Časť bakalárskej práce bola úspešne prezentovaná aj na študentskej konferencii EEICT 2024, kde pán Buchta v kategórii B2 – Communication and Information Systems obsadil tretie miesto. Zadanie bakalárskej práce bolo kompletne splnené. Bakalársku prácu odporúčam k obhajobe a navrhujem hodnotenie A/94.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Kratochvíl, Tomáš

Úkolem studenta Šimona Buchty bylo studium a měření reálných scénářů při přenosu TV ve standardu DVB-T2 a to zejména v módu vysílání SISO / MISO. V teoretické fázi měl student navrhnout laboratorní měřící pracoviště pro vysílání a příjem TV signálu ve standardu DVB-T2 a navrhnout měřící metodiku pro měřená vlivu chyb v OFDM modulátoru. V praktické fázi měl provést měření vlivu chyb v modulátoru a přehlednou analýzu výsledků pro různé přenosové scénáře, zejména v módu MISO. Mohu konstatovat, že předložená bakalářská práce obsahuje všechny části, které byly požadovány zadáním. Bakalářská práce je psána v anglickém jazyce, má nadstandardní rozsah 85 stran včetně všech příloh, obsahuje všechny formální náležitosti a její grafická a textová stránka je na vysoké úrovni. Student dokládá až 27 citací použité literatury. V úvodní teoretické části student přehledně uvádí základní principy standardu DVB-T2, kdy občas používá převzaté obrázky, avšak správně citované. V teoretickém rozboru se věnuje i známým modelům přenosových kanálů od kanálu šumového, přes modely s Riceovým a Rayleighovým rozložením bez Dopplerova posunu až k modelům šíření v typické městské zástavbě a venkovských oblastech. Tyto modely jsou standardizované a vestavěné v laboratorních měřících přístrojích, resp. laboratorních vysílačích DVB-T2. Velmi zajímavá je druhá experimentální část, kde student přináší nejdříve výsledky měření aktuálních vysílacích sítí MUX 21 – MUX 24 a měření pomocí tří komerčních přijímačů, tzv. set-top boxů. Současně pro validní měření používá profesionální laboratorní analyzátory R&S ETL a DVMS a Sefram. Největším přínosem jsou pak výsledky měření amplitudového nevyvážení a fázové chybu modulátoru OFDM pro různé přenosové kanály a nastavení modulátoru. Podle mého názoru kvalita předložených výsledků odpovídá nadstandardní bakalářské úrovni a student a vedoucí práce by je měli využít minimálně pro konferenční publikaci. Závěrem bych rád shrnul, že zadání bakalářské práce bylo zcela splněno. Formální kvalita bakalářské práce je na výborné úrovni a představuje i zdařilou experimentální analýzu. Oceňuji také účast studenta na letošním ročníku studentské konference Student EEICT 2024, kde byl oceněn mezi třemi nejlepšími pracemi v soutěžní kategorii týkající se komunikačních a informačních systémů. Bakalářskou práci Šimona Buchty doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/93 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 159009