ROGOZHNIKOVA, M. Vytváření tenkých kovových vrstev magnetronovým naprašovacím zařízením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Strachala, Dávid

Slečna Rogozhniková v bakalářské práci řešila problematiku depozice tenkých kovových vrstev magnetronovým naprašováním. Cílem práce bylo osvojit si ovládání magnetronového naprašovacího zařízení NP 12 umístěného na Ústavu elektrotechnologie, dále vytvořit tenké kovové vrstvy a ty poté vyhodnotit. V souladu se zadáním studentka popisuje možnosti depozice kovových vrstev a uvádí princip magnetronového naprašování. V praktické části zvládla obsluhu zařízení NP 12 a nad rámec zadání sepsala manuál k jeho ovládání. Na základě získaných poznatků provedla depozice vrstvy mědi, hliníku a titanu na křemíkový a skleněný substrát. Celkem realizovala deset vzorků, které prostřednictvím AFM a SEM měření v dostatečné míře vyhodnotila. Řešitelka přistupovala k práci pečlivě a samostatně. Na konzultace chodila vždy připravena s viditelným zájmem o zpracovávanou problematiku. Odevzdaný text je až na drobné nepřesnosti a překlepy bez výraznějších nedostatků. Kapitoly na sebe logicky navazují. Grafická stránka práce je na velmi dobré úrovni. V průběhu realizace bakalářské práce studentka prokázala, že je schopna samostatné činnosti technického charakteru a zcela splnila požadované zadání. Práci proto doporučuji k obhajobě s výsledným hodnocením výborně, A 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Hylský, Josef

Studentka Mariia Rogozhnikova zpracovala téma bakalářské práce s názvem Vytváření tenkých kovových vrstev magnetronovým naprašovacím zařízením. V teoretické části autorka popisuje metody vytváření tenkých kovových vrstev a proces magnetronového naprašování, pomocí kterého v praktické části realizuje tenkovrstvé vzorky mědi, hliníku a titanu. Kapitoly v teoretické části jsou srozumitelně napsány a z hlediska obsahu dostatečné. Součástí je i stručný manuál ovládání naprašovacího zařízení. V praktické části autorka popisuje práci na zařízení NP 12. Začíná jeho uvedením do provozu a nastavováním jednotlivých kroků k zapálení výboje. Studentkou bylo naprášeno deset vzorků na skleněných a křemíkových substrátech při různých procesních parametrech. Vzorky jsou podrobeny analýzám na mikroskopu AFM a SEM. Výstupy jsou patřičně vyhodnoceny na úrovni znalostí studenta bakalářského programu. K práci mám několik drobných připomínek, a to zejména formálního charakteru. V textu se objevují překlepy, spojená slova a ojediněle chybí háčky a čárky. V některých případech studentka zapomíná oddělovat hodnotu a jednotku mezerou, případně psát proměnné veličiny kurzívou. Ve vzorci (8) chybí popis dvou proměnných. Pár obrázků pořízených fotoaparátem má nižší úroveň rozlišení a jsou tak hůře čitelné. Jedná se např. o obrázky 4.7., 5.4. a 5.5. Dále bych v práci uvítal více odkazů na zahraniční literaturu. I přes tyto drobné nedostatky je celkové zpracování bakalářská práce na dobré úrovni a splňuje zadání v plném rozsahu. Předloženou práci doporučuji k obhajobě s výslednou známkou A, 90b.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 103294