BANDARENKA, A. Možnosti zvýraznění chuti čerstvých sýrů přídavkem koření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Mikulíková, Renata

Ve své bakalářské práci se student Andrei Bandarenka zabýval výrobou čerstvých sýrů s přídavkem různých druhů koření a jejich senzorickému hodnocení. Teoretická část práce je zaměřena na charakteristiku použitého koření a na popisu technologie výroby sýrů. Při vypracování teoretické části prokázal schopnost práce se zahraniční literaturou. V průběhu řešení celé bakalářské práce student pracoval odpovědně, systematicky a s mimořádným zájmem o dané téma. Plně využíval konzultací osobních nebo online. Prokázal schopnost samostatně řešit zadané úkoly a dobře se orientoval v příslušné problematice. Velmi aktivně a samostatně přistupoval k senzorické analýze. Výsledky dobře vyhodnotil v diskuzi a v závěrech bakalářské práce. S prací Andrei Bandarenka jsem velmi spokojena, jeho bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A, tj. výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vítová, Eva

Tato práce se zabývá výrobou čerstvých sýrů s přídavkem různých druhů koření a jejich senzorickým hodnocením. Teoretická část vychází z celkem 42 literárních zdrojů, zahrnujících české i cizojazyčné knihy, časopisecké vědecké publikace a některé internetové zdroje; je zpracována stručně, přehledně a lze ji považovat za dobrý podklad pro následující experimenty. Otázky k teoretické části: Na str. 14 uvádíte: … při výrobě sýra ….. syrovátka se odstraňuje pomocí filtrace ? To není úplně přesně řečeno. Na str. 22 uvádíte: … ve druhé fázi se snižuje titrační kyselost sýra …. mikrobiologickým rozkladem kyseliny mléčné na kyselinu propionovou. Tento proces je charakteristický pro který typ sýrů ? Podstatou experimentální části byla výroba modelových vzorků sýrů s přídavkem papriky, kmínu, pískavice a kurkumy, ve druhé fázi pak s přídavkem sterilované papriky a sušených rajčat. Všechny vzorky byly senzoricky hodnoceny (z hlediska vzhledu, barvy, chuti, vůně, textury a celkové přijatelnosti) a porovnány, jako doplněk byla testována antimikrobiální aktivita extraktů použitých druhů koření. Získané výsledky jsou prezentovány především formou grafů. Výsledky jsou správně interpretovány a stručně diskutovány, závěry přehledně shrnují zjištěné poznatky. Musím vytknout formální a gramatické chyby, které se v celé práci občas vyskytují, což je ale vzhledem k jazykové bariéře pochopitelné. Zadání práce bylo splněno, práce po stránce obsahové i formální splňuje požadavky na bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139559