HANZLÍK, M. Testování částí oděvu pomocí tepelného manekýna [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Fišer, Jan

Pan Martin Hanzlík zpracoval diplomovou práci na téma Testování částí oděvu pomocí tepelného manekýna. Hlavním cílem práce bylo přesně aplikovat metodiku měření tepelného odpor rukavic dle normy ČSN EN 511 s využitím tepelného manekýna Newtona a klimatické komory FSI. Dalším dílčím cílem také bylo prověřit možnosti zpracování dat při testování modulárních rukavic pro extrémně chladné klimatické podmínky. Téma bylo vypsáno na základě spolupráce s firmou Holík International s.r.o., která je jednou z nejvýznamnějších výrobců speciálních ochranných rukavic v Evropě. Výsledky a postupy popsané v DP jsou tak přímo využívány pro testování vlastností hotových výrobků i pro jejich další vývoj. Student navazoval na práci K. Pidrové z roku 2016, přičemž její výsledky využil a dále rozvinul tak, aby byly důsledně aplikovány všechny předepsané postupy pro měření dle normy ČSN EN 511. Dobře také zvládl práci v laboratoři a následné vyhodnocení získaných výsledků, jejichž interpretace rozšířila možnosti využití tepelného manekýna pro testování rukavic. Student se navíc aktivně účastnil všech jednání se zástupci firmy Holík a spolupracoval při prezentaci výsledků měření. Práci pana Martina Hanzlíka doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Toma, Róbert

Tato diplomová práce vznikla ve spolupráci s firmou Holik International za účelem proměření izolačních vlastností ochranných rukavic. Úkolem autora bylo porovnání testovací metodiky rukavic s použitím tepelného manekýna dle ČSN EN 511 s metodikou z dřívější diplomové práce. Následně měl autor pomocí metodiky dle vzpomínané normy naměřit izolační vlastnosti vojenských modulárních rukavic. Teoretická část práce je přehledná, dobře zpracovaná a organizovaná. Vyzdvihl bych hlavně kapitolu o konstrukčním a materiálovém řešení rukavic. Praktická část práce je taktéž zpracována na vysoké úrovni. Vyhodnocení naměřených dat je věcné, srozumitelné a není zbytečně komplikované. Celkově byly naměřeny 3 vzorky rukavic pro porovnání dvou metodik měření, 6 vzorků různých části modulárních rukavic zvlášť, 9 dvoukombinací a 2 trojkombinace těchto rukavic. U všech měření byl vyhodnocen tepelný odpor včetně opakovatelnosti a nejistot měření. Na závěr práce pak autor porovnal naměřené hodnoty všech dvou a troj kombinací modulárních rukavic s jejich teoretickým výpočtem tepelného odporu. Student získal zkušenosti s přípravou, obsluhou a vyhodnocováním experimentu s tepelným manekýnem a jinou měřící technikou. Prokázal tedy schopnost samostatné práce, splnil podmínky zadání a všechny ostatní náležitosti, a proto tuto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 101544