KAPRINAY, Z. Kroutící moment deflektoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Haluza, Miloslav

Pan Kaprinay se věnoval tématu dvoufázového proudění, které se vyskytuje při aktivaci deflektoru Peltonovy turbiny. Práci se věnoval velmi zodpovědně, dosažené výsledky vypovídají o průběhu krouticích momentů v závislosti na poloze deflektoru, je zcela jasně patrné maximum těchto momentů, které nenastává při úplném zavření deflektoru. Pracoval samostatně, s příkladným přístupem k problému, vlastními nápady a jajich realizací. Práci zcela doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Veselý, Jindřich

Diplomová práce je provedena na velmi dobré úrovni, diplomant ve své práci řeší problematiku inovovaného přístupu ke stanovení kroutícího momentu deflektoru Peltonovy turbíny. V diplomové práci jsou uvedeny základní principy práce Peltonovy turbíny i poměrně přesná charakteristika aplikovaného výpočetního aparátu, kterým byly provedeny numerické simulace proudění. Problematika řešená v diplomové práci je v současné době výzvou pro hydrauliky, její zvládnutí je komplikované a doposud k tomuto tématu není dostatek literatury, která by postihovala podstatu řešeného technického problému. S nedostatkem literatury si ovšem diplomant velmi dobře poradil a prokázal, že je schopen moderního vědeckého přístupu ke komplikovanému technickému problému. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že některé údaje, uváděné ve starší literatuře, jako je dosahovaná účinnost Peltonových turbín a použití sudého počtu korečků na oběžném kole jsou dnes již překonány. V diplomové práci je zřejmý systematický postup řešení od teorie, přes definici problému, přípravu a provedení značného množství numerických simulací až k přehlednému uvedení výsledků a jejich kritickému zhodnocení. Dále je třeba zdůraznit diplomantem správně pochopenou logiku na sebe navazujících kroků řešení, zejména z hlediska správného použití výsledků kroutích momentů na reflektor, stanovených metodami CFD. Rozdělení celkového kroutícího momentu na deflektor na třecí a tlakovou složku se v dostupné literatuře zatím nevyskytuje. V tom je zřejmě největší přínos diplomové práce. V závěru práce je provedeno výstižné zhodnocení obdržených výsledků a jsou nevrženy jisté korekce doposud používaných přepočtových vzorců. Diplomantovi se evidentně podařilo postihnout podstatu řešeného technického problému a zlepšit představu o vzniku a působení kroutích momentů deflektoru. Diplomová práce je napsána srozumitelně, bez vážných gramatických chyb. Některé nedostatky práce: • Strana 15 – druhý odstavec – patří obrázek 11 a ne obrázek 10. (formalita) • Strana 56, křivky na zde uvedených grafech nejsou jednotné z hlediska použitých barev. Diplomant Bc. Zoltán Kaprinay vypracoval svoji práci v souladu se zadáním a o jeho diplomové práci lze říci, že je na vynikající úrovni. Z toho důvodu doporučuji diplomovou práci Bc. Zoltána Kaprinay k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109520