KAFKA, M. Fotoluminiscenční diagnostická metoda s transmisním osvětlením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Úkolem studenta v diplomové práci bylo seznámit se s metodami pro detekci defektů ve funkční struktuře solárních křemíkových článků. Vybraně vzorky proměřit metodou elektroluminiscence, fotoluminiscence a metodou luminiscence mikroplazmy. Metodu fotoluminiscence inovovat o možnost použití zadního budícího zdroje osvětlení. Inovovanou metodu porovnat se stávajícími metodami. Student Bc. Martin Kafka navrhl a vytvořil nové pracoviště pro analýzu struktury solárních článků pomocí fotoluminiscence při použití zadního budícího zdroje osvětlení. Na základě výsledků experimentů porovnávající stávající metody detekce defektů ve struktuře solárních článků a inovované metody zpracoval diplomovou práci v rozsahu 60 stran včetně seznamu použité literatury, obrázků a použitých zkratek. Práci rozčlenil do šesti hlavních kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky studia fotovoltaických článků, seznámení s defekty ve struktuře solárních článků a jejich diagnostické metody. Praktická část popisuje návrh testovacího zařízení a jeho realizaci. Naměřené výsledky ze všech metod dále porovnává a popisuje. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce má značný význam pro sledování vlastností křemíkových krystalických solárních článků. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou v ý b o r n ě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Veselý, Aleš

Student se ve své práci zabývá fotoluminiscenční diagnostikou s transmisním osvětlením a inovací stávajícího měřicího pracoviště ústavu elektrotechnologie pro měření touto metodou. Práce je zpracována v rozsahu 57 stran včetně použité literatury. Práce je rozčleněna do šesti kapitol. První tři jsou věnovány teorii solárních článků, kde první dvě se zabývají historií využití sluneční energie, principem činnosti solárního článku, jeho vlastnostmi a parametry. Třetí část student věnuje defektům křemíkových solárních článků a jejich detekci pomocí různých metod, kde na konci teoretické části se hlouběji zabývá teorií fotoluminiscence. Na tuto teoretickou část navazují tři kapitoly praktické části práce. V první z nich student popisuje návrh inovace měřicího pracoviště. Druhou a třetí kapitolu praktické části student věnuje prezentaci výsledků měření jak současných diagnostických metod, tak výsledkům měření jím inovované metody fotoluminiscence, a jejich zhodnocení. V poslední řadě zde student uvádí stávající nedostatky a navrhuje zde další možný postup vývoje této diagnostické metody. K této práci nemám žádné připomínky. Tato práce je sepsána pečlivě a přehledně (až na několik málo pravopisných chyb a překlepů). Práce je na velice dobré úrovní jak odborné tak formální a odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 21697