DOČKAL, T. Návrh automatického zařízení na testování konektorů pro automobilový průmysl [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Bakalář Tomáš Dočkal studuje v kombinovaném studiu a námět své bakalářské práce si přinesl ze svého pracoviště. Vlastní zadání jsme sestavili jako část řídicího systému většího testovacího stroje. Bakalář při své práci projevil výborné znalosti a zkušenosti v oblasti používání PLC a průmyslových komunikačních sítí. Jeho praxe se pozitivně projevila také v oblasti konstrukčního návrhu, realizace a uvádění zařízení do provozu. Pan Dočkal pracoval usilovně, efektivně a zodpovědně. Vyzvednul bych i jeho pokoru, se kterou, byť profesionál, přijímal a začlenil do své práce mé připomínky a rady, které jsem mu poskytoval v pravidelných konzultacích. Byl bakalářem svědomitým, iniciativním a samostatným. Zvláštní potíže se během práce na projektu nevyskytly. Zadání, které pokládám za dosti náročné, hlavně pokud jde o rozsah, splnil v plném rozsahu. Navrhuji hodnocení výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Zemánek, Pavel

Předložená práce je psána logicky s cílem objasnit problematiku testování specifických konektorů. Bakalářská práce vychází z hlediska potřeb průmyslu při realizaci účinného systému automatického testování předmětných předem určených konektorů. Řešitel bakalářské práce splnil stanovený cíl. Popisuje princip jednotlivých testovacích stanic, ale bez návazností na další pracoviště. Z práce tedy není zřejmé, zda na pracovišti se otestuje pouze jeden kus nebo v časové posloupnosti se testují další kusy. Škoda, že autor neuvedl časový diagram pro správnou funkci pracoviště jako celku včetně činnosti navazujících testovacích pracovišť. Řešení práce představuje tvůrčí aplikaci metod řešení distributivních úloh s využitím moderní techniky PLC. Je správně analyzována funkční problematika jednotlivých stanic a celkového organizačního uspořádání režimu nastavení celého zařízení. Jsou dobře navrženy vývojové diagramy jednotlivých stanic, ale už není řešen ani uveden celkový algoritmus systému tak, aby byly podchyceny možnosti vzájemné kolize mezi jednotlivými stanicemi a na vlastní stanici při přechodových stavech a režimech. Za podstatný přínos diplomové práce považuji vytvoření efektivního algoritmu činnosti jednotlivých testovacích stanic, vytvoření programu v jazyce STL a jeho realizaci na systému Siemens Simatic S7 a realizaci komunikace mezi systémem PLC a ovládacím panelem po komunikačním rozhraní Profibus. Dále je třeba vyzdvihnout celkovou realizaci systému včetně testů funkčnosti jednotlivých stanic. Práce je psána přehledně, má dobrou logickou stavbu a splňuje zadané cíle. Nebylo v ní shledáno podstatných chyb. Výsledky práce jsou bezprostředně dále využitelné. Bakalářskou práci hodnotím klasifikačním stupněm výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 30752