SVOBODA, V. Analýza kyberbezpečnosti hybridních fotovoltaických systémů pro rodinné domy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Mikulášek, Michal

Teoretické část práce popisuje kyberbezpečnost a fotovoltaické system s jejich jednotlivými prvky. Zpracování je logické, přehledné a obsahuje všechny důležité informace v ucelené formě. Praktická část práce se zaměřuje na analýzu kyberbezpečnosti vybraného střídače od společnosti Solax a poté realizaci samotných útoků a soupis výsledků. Analýza kyberbezpečnosti obsahuje soupis možných hrozeb, jak z pohledu fyzických rozhraní, tak aplikačních protokolů. V rámci testování kyberbezpečnosti je provedeno: skenování portů a spuštěných služeb na zařízení, MIT útok, ICMP Flood, UDP Flood, TCP SYN Flood. Na jednom z rozšířujích zařízení byl navíc proveden útok na protokol Modbus. Praktické výsledky jsou podrobně popsaný s postupem realizace. Drobným nedostatkem praktického výstupu práce je absence celkového shrnutí výsledků a návrh možných zlepšení bezpečnosti zařízení. Nutno zmínit, že student měl na provedení praktických testů omezený čas. Solax byl zapůjčený od soukromé společnosti na dobu 3 týdnů. Student během semestru pravidelně komunikoval a udržoval pravidelné konzultace. S ohledem na zmíněné nedostatky a aktivitu studenta práci hodnotím 88, B.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Kohout, David

Student v rámci bakalářské práce provedl ověření kybernetické bezpečnosti konkrétního fotovoltaického střídače. Práce je rozdělena logicky a přehledně. Student při zpracování využil 38 zdrojů, z nichž bylo pouze 5 odborných, zbytek jsou webové zdroje. Zpracování práce je na dobré úrovni. V práci se vyskytuje minimum typografických či gramatických chyb. Po formální stránce práce obsahuje drobné nedostatky (použití spojovníků místo pomlček, využití vícenásobně zanořených stejných závorek, chybné zalamování konce řádků). Obrázky v práci by mohly být více vytvořené vlastní tvorbou a ve vektorové grafice. Použití rastrové grafiky značně ubírá na celkovém dojmu práce, např: obrázek 2.2 mohl být i celkově větší pro lepší čitelnost. Po praktické stránce by práce vyžadovala lepší přístup k samotnému testování, jako například stanovení nějaké metodiky testování. Také by mohlo být provedeno více útoků na samotný střídač, například i na zmíněné lokální rozhraní RS-485 či CAN bus. I přes výše zmíněné, zadání práce považuji za splněné a navrhuji hodnocení C/72.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 159194