POTOČKOVÁ, J. Síla vazby kovových iontů v huminových gelech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Klučáková, Martina

Studentka Jana Potočková se o práci v huminovém výzkumu začala zajímat jež ve druhém ročníku bakalářského studia. Její přístup k řešení dané problematiky byl vždy promyšlený a zodpovědný. Dosažené výsledky plně odpovídají cílům práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedláček, Petr

Studentka Jana Potočková se v předložené bakalářské práci věnuje studiu extrakce měďnatých iontů z gelů huminových kyselin. Tato metodika byla testována z hlediska využitelnosti při studiu síly vazby měďnatých iontů na huminové kyseliny v modelové hydrogelové formě. Téma práce je aktuální, huminové látky obecně představují objekt dlouhodobého vědeckého zájmu a jejich reaktivita je klíčem k pochopení celé řady důležitých přírodních mechanismů. V poměrně rozsáhlé teoretické části studentka seznamuje čtenáře s obecnými základy studované problematiky. Některé kapitoly, které se uvedeného tématu týkají pouze okrajově (např. kap. 2.1.3 Vznik huminových látek nebo kap. 2.2.1 Disperzní soustavy) mohly být stručnější, u kap. 2.1 a 2.2 bych také ocenil poněkud bohatší soubor použitých literárních zdrojů. Naopak pochvalu si zaslouží kapitola 2.3, která předkládá cenný souhrn poznatků v oblasti extrakčních metod. Z hlediska formálního a typografického nemám k práci vážnějších výtek, jen několik následujících komentářů: • Do obsahu není vhodné zahrnovat podkapitoly rozsahu jednoho odstavce (viz 5 podkapitol kapitoly 2.1.5 na str. 12). • Proměnné v popisku os grafů i v textu je třeba psát kurzívou. • Uvedená přesnost elementární analýzy (na 0,001 at. %) zcela jistě převyšuje citlivost použité metody. • U obr 6 by bylo vhodnější seřadit obrázky buď podle vzrůstající nebo podle klesající koncentrace CuCl2. • Na str. 16 je chybně uvedeno, že „Zpět na gel by je (tj. xerogely s chemickými vazbami) bylo možno převést jediným způsobem, a to odbouráním chemických vazeb...“. Správně má být uvedeno „Zpět na roztok…“. Rozsah provedených experimentů plně odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci, experimenty byly naplánovány logicky tak, aby umožnily optimalizaci všech konkrétních kroků navržené extrakční metodiky. Dosažené výsledky představují cenný základ pro navržení finálního postupu extrakce kovů z hydrogelů huminových kyselin. Cíle práce byly splněny beze zbytku a proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 36798