KOVÁŘ, M. Anténa pro digitální klíč [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Cílem bakalářské práce bylo navrhnout kruhově polarizovanou anténu vhodnou pro digitální klíč automobilu. Klíč je založen na měření vzdálenosti pomocí tzv. channel sounding. V první fázi student vypracoval přehled antén, které jsou pro danou aplikaci vhodné. Z těchto antén následně vybral jako optimální řešení dvoupásmovou anténu, která kromě pásma 2,4 GHz pokrývá i Wi-Fi pásmo 5 GHz. Anténu simuloval a optimalizoval v ANSYS HFSS. Vyrobenou anténu proměřil v anténní komoře, a výsledky měření porovnal se simulacemi. Funkčnost antény otestoval experimentem v automobilu, umístěném v podzemní garáži. Zadání práce tak bylo beze zbytku splněno. Student pracoval na projektu soustavně a samostatně. Problémy řešil sám, a pravidelně konzultoval jen podstatné kroky. Řešení popsal ve velmi kvalitně zpracované závěrečné zprávě. Text bakalářské práce je přehledný, technicky přesný a velmi čtivý. Bakalářské práci nemám co vytknout a hodnotím ji 95 body.
Student navrhl a vytvořil EM modely (Ansys HFSS) tří typů planárních antén s kruhovou polarizací (dvě flíčkové a jednu štěrbinovou) pro pásma 2,4 GHz a 5,8 GHz pro použití v interiéru auta pro měření vzdáleností pomocí Bluetooth technologie. Použil různé způsoby napájení a techniky pro vybuzení kruhové polarizace, porovnal simulované parametry antén (vstupní impedanci, koeficient odrazu, osový poměr, zisk, tvary směrových diagramů) mezi sebou. Anténu s nejlepšími parametry realizoval, změřil její vlastnosti a použil v experimentu pro měření vzdáleností antén umístěných v okolí testovacího auta. Dosažené výsledky přehledně shrnul v závěru vč. získaných zkušeností. Student splnil zadání v celém rozsahu, seznámil se principy činnosti a vlastnostmi flíčkových antén, osvojil si základní použití simulátoru EM pole, prokázal znalosti a dovednosti v oblasti mikrovlnné a měřící techniky. Práce je přehledně členěna a text dobře stylizován. Mám však drobné výhrady věcné, týkající se chybějícího popisu vysvětlení principu vybuzení kruhové polarizace u flíčku se seříznutími rohy a použitých metod měření vzdálenosti. Dále pak formální, týkající se nesprávného kotování rozměrů v obr. 3.1. Výhrady však nepovažuji za zásadní pro snížení nejlepšího hodnocení (bakalářské) práce. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159028