MUCZKA, V. Zvýšení účinnosti jednofázového asynchronního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student se v rámci diplomové práce zabýval optimalizací rotoru malého jednofázového asynchronního motoru. Cílem bylo dosažení co největší účinnosti při zachování záběrového momentu. Součástí práce je i optimalizace tvaru rotorových drážek. Pro optimalizaci využil genetického algoritmu, který si sám naprogramoval. K práci přistupoval zodpovědně, pracoval samostatně a postup průběžně konzultoval s vedoucím. Diplomová práce splňuje všechny body zadání.
Diplomová práce se zabývá možnostmi zvyšování účinnosti jednofázového asynchronního motoru. Hlavním cílem práce bylo najít optimální tvar rotorové drážky při změně materiálu s ohledem na zachování rozběhových vlastností motoru. Práce má sedm kapitol včetně závěru. V prvních třech kapitolách je pojednáno o vlastnostech, principu činnosti a vlivu parametrů na výstupní charakteristiky. Kapitola čtvrtá stručně pojednává o možnostech optimalizace. Praktická část začíná od kapitoly páté, kde je čtenář seznámen s analyzovaným strojem, jeho parametry a s měřením. Pomocí analytického nástroje RMxprt, který je součástí balíčku ANSYS byl vytvořen model, jehož výstupní charakteristiky jsou porovnány s naměřenými charakteristikami. V téže kapitole byla provedena hrubá změna rozměrů rotorové drážky, zkratovacího kruhu a materiálu. Výsledky jsou dostatečně okomentovány a je zde patrný vliv jednotlivých parametrů. Pro přehlednost by bylo vhodné doplnit text o zakótovanou drážku. Samotná optimalizace rotorové drážky genetickým algoritmem probíhala zejména v analytickém nástroji RMxprt, ve spolupráci s programem Matlab a nebyla zde přímo použita metoda konečných prvků, jak autor uvádí v první kapitole. Metoda konečných prvků zde sloužila především k ověření parametrů z analytického nástroje, kde byly detailně analyzovány tři optimalizované drážky. Z formálního hlediska mi chybí na straně 40 a 57 popis obrázku a v některých částech textu se vyskytuje neúplné odkazování na tabulku nebo graf. Samotná diplomová práce má velmi dobrou úroveň, vyskytuje se v ní minimum překlepů. Samotnou praktickou část hodnotím velmi kladně, kdy jednotlivé výsledky byly velmi dobře okomentovány. Cíle zadání byly splněny a práci proto doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 109275