PETRYŠAK, V. Zhodnocení potenciálu rozvoje omezovacího plánu výroby FVE a VTE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce pana Vladimíra Petryšaka se zabývá problematikou řízení OZE z pohledu omezovacího plánu aktivovaného za mimořádní bilanční situace v ES. Práce v teoretické části přehledně popisuje problematiku aktivace omezovacího plánu, dále popisuje OZE z pohledu požadavků na výrobní moduly, legislativních a technických možností dálkového řízení. V praktické části je provedená analýza možnosti začlenění různých OZE do omezovacího plánu. Výsledky této analýzy jsou přehledně prezentovány a vysvětleny. Práce odpovídá uvedenému zadání v plném rozsahu. Z hlediska sktruktury a návaznosti jednotlivých kapitol je práce dobře zpracována. Závěry práce jsou přínosem pro provozovatele ES, konkrétně pro připravovaný koncept omezovacího plánu. Oceňuji aktivitu studenta během zpracování BP a také zvládnutí části tématu, které jsou nad rámec bakalářského studia. Výběr, rozsah a využití studijních zdrojů odpovídá požadavkům práce. Jazyková a formální stránka práce je na skvělé úrovni a vyskytuje se v ní jen několik překlepů a chyb spíše formálního charakteru. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A (90 bodů).
Bakalářská práce je zpracována na aktuální téma relevantní pro provozovatele soustav – možnosti řízení obnovitelných zdrojů energie. Je logicky strukturovaná od teoretického a legislativního základu po závěrečné doporučení, které je dobře odůvodněné. Student tak splnil zadání v plném rozsahu. Student pracuje s veřejně dostupnými prameny, i s neveřejnými dokumenty poskytnutými provozovatelem přenosové soustavy, a důsledně uvádí své zdroje. Bohužel, vzhledem k využívání různých zdrojů hodnot instalovaného výkonu nejsou zejm. hodnoty instalovaného výkonu FVE napříč prací konsistentní. Viz např. hodnoty v tab. 4.1, kde je uveden instalovaný výkon FVE nad 100 kWp 2 263,9 MWp, a v tab. 4.8, kde je uveden instalovaný výkon FVE nad 100 kWp 2 100 MWp. Tab. 4.1 navíc uvádí nesprávné jednotky kWp místo MWp. Tento nedostatek však nemá na závěry práce vliv. Jazykově i formálně je práce na vysoké úrovni s výjimkou několika překlepů. Výstupy (doporučení) práce je možné využít v praxi provozovatele přenosové soustavy a zvýšit tak zabezpečenost soustavy v mezních situacích, kdy je nezbytné přikročit k aktivaci omezovacího plánu soustavy. Doporučuji závěry práce publikovat pro edukaci odborné veřejnosti. V tématu je vhodné dále pokračovat zkoumáním dopadů aktivace na toky výkonu v elektrizační soustavě, resp. dodržení limitů provozní bezpečnosti v DS. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159553