DRÁPELA, P. Využití hybridní technologie Laser-TIG pro svařování hliníkových slitin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Mrňa, Libor

Předložená práce s názvem Využití hybridní technologie Laser-TIG pro svařování hliníkových slitin se zabývá problematikou svařování dvou typů hliníkových slitin – procesem nevytvrditelné a vytvrditelné. Hlavním cílem této práce je osvojení si technologie laserového a hybridního svařování pro svařování hliníkových slitin. Práce je rozdělena do 4 kapitol. Po úvodním rozboru a nástinu variant řešení následuje teoretická rešerše řešené problematiky. Následuje experimentální část obsahující popis experimentální aparatury, průběh experimentu s uvedenými procesními parametry. Vyhodnocení získaných vzorků. Vzhledem k charakteru práce nebylo provedeno technickoekonomické vyhodnocení. Závěr práce obsahuje rozbor dosažených experimentálních výsledků a návrhy pro další výzkum v této oblasti. Konstatuji, že stanovené cíle práce lze považovat za splněné. Po formální stránce nemá práce zjevných či výrazných nedostatků. Autor práce se o problematiku svařování laserem aktivně zajímal již od třetího ročníku svého studia, tuto problematiku řešil již ve své bakalářské práci

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Šebestová, Hana

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou svařování dvou typů hliníkových slitin (EN AW 5754 H22, EN AW 6082 T6) hybridní technologií laser-TIG. Teoretická část práce popisuje metody laserového, obloukového a hybridního svařování, včetně uvedení typů svařovacích zdrojů či diskuze procesních parametrů. Stručně zmiňuje problematiku svařitelnosti slitin hliníku a uvádí metody zkoušení mechanických vlastností svarů. V experimentální části byly provedeny hybridní svary, kdy jedinou proměnnou byla velikost elektrického proudu TIG předehřevu. Byly stanoveny rozměry svarového kovu a tepelně ovlivněné oblasti. Pozitivní hodnocení vlivu předehřevu na propad svaru je diskutabilní. Dále byla popsána mikrostruktura a hodnoceny vybrané mechanické vlastnosti svarových spojů. Výsledky měření mikrotvrdosti jsou pečlivě graficky zpracovány, nicméně jejich interpretace je často zavádějící. Nejsou uvedeny hodnoty mikrotvrdosti základních materiálů ani průměrné hodnoty ve svarovém kovu. Hodnocení je typu pokles/nárůst bez jakékoliv reference či kvantifikace. Nejsou diskutovány možné příčiny těchto změn. Podobně je tomu u zkoušky pevnosti v tahu, kdy jsou navíc tahové digramy prezentovány ve formě závislosti zatěžující síla – dráha posuvu příčníku. Nejsou uvedeny pevnostní charakteristiky základních materiálů. Svary jsou posuzovány každý zvlášť bez vyhodnocení vlivu vneseného tepla na jejich mechanické vlastnosti. Na kvalitě navíc ubírají časté překlepy či chyby v skloňování. V teoretické části je několik faktických chyb. Zda jsou způsobeny pouze nesprávnou formulací vět či skladbou odstavců při rešeršní práci, nelze vzhledem k nevhodnému způsobu uvádění referencí hodnotit. Přes uvedené nedostatky splnila diplomová práce vytyčené cíle, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 116796