MICHALIČKA, J. Lomová houževnatost kompozitu s Al-matricí a uhlíkovými vlákny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Molliková, Eva

Diplomant prokázal při řešení tématu diplomové práce nevšední samostatnost, pečlivost a invenci jak při ovládnutí metodiky experimentů tak při zpracování jejich výsledků. Obsáhlá diskuse a konsistentnost závěrů potvrzují, že Bc. Jan Michalička je schopen samostatné odborné práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Klement, Josef

Diplomová práce Jana Michaličky o rozsahu 102 stran se zabývá lomovou houževnatostí hybridních laminátů vytvořených z vrstev hliníkové slitiny a uhlíkového kompozitu s epoxidovou matricí. Pro tyto materiály se vžilo označení vlákno-kovové lamináty ve shodě s anglickým Fiber Metal Laminates, ve zkratce FML. Z tohoto hlediska je název práce poněkud zavádějící, protože naznačuje spíše klasické vláknové kompozitní materiály s kovovu matricí. Zatímco některé typy FML se komerčně vyrábějí a používají, uvedená kombinace stále ještě představuje perspektivní konstrukční materiál ve vývojovém stádiu. Svým zaměřením na lomovou houževnatost je práce originální i v mezinárodním měřítku. V teoretické části práce autor zdůvodňuje význam lomové mechaniky a uvádí do problematiky leteckých konstrukčních materiálů, včetně zmíněných hybridních laminátů. Nejvíce se ale věnuje popisu základů lomové mechaniky (Kap.3), které jsou podány jasně a přehledně, což dokumentuje velmi dobré teoretické zvládnutí problematiky. V kap.4 je stručná obecná charakteristika vlákno-kovových laminátů. Vhodný by zde byl souhrnný přehled dosud vyvinutých typů, jejich složení a mechanických vlastností. Experimentální část (kap.6)je rovněž zpracována velmi pečlivě, podrobně je popsána a dokumentována příprava experimentálního materiálu a zkušebních vzorků, na které se diplomant osobně podílel. Podrobný popis použité metodiky a experimentálního zařízení umožňuje dobře sledovat postup experimentů. Po ověřovacích jednoduchých zkouškách umožnilo použití špičkové techniky na UFM ČAV získat spolehlivé výsledky a odvodit reálné závěry i z relativně malého počtu vzorků. Výsledky jsou částečně komentovány již při popisu jednotlivých experimentů, důkladnému rozboru a diskusi je věnována kap.7. Zde je zajímavé porovnání lomové houževnatosti s materiálem GLARE, který vykazuje několikanásobně vyšší hodnotu Jc než zkoumaný materiál CARE. Bylo by proto vhodné ověřit, jak byl GLARE přesně testován. Z obr.7.2 se zdá, že hodnota 259 odpovídá bodu změny charakteru J-R křivky, což by naznačovalo jiný způsob interpretace experimentů. Závěry uvedené v kap.8 jsou logicky odvozené z výsledků a je možné snimi souhlasit. Vyjímkou je tvrzení, že CARE materiál není vhodný na místech konstrukce, kde působí vyšší cyklické namáhání. Tomu odporují dosud známé poznatky o únavovém chování tohoto materiálu. Odkazuji např. na data prezentovaná Chlupovou a Dymáčkem, kteří dokumentují skvělé únavové vlastnosti CARE v totožné konfiguraci - Kovové materiály 40 (2002), s. 195-208. Závěr: Diplomová práce Jana Michaličky splňuje zadání ve všech bodech a má po všech stránkách výbornou úroveň. Po formální stránce konstatuji pouze poněkud sníženou kvalitu některých přebíraných obrázků. Výsledky je možné doporučit i k publikování v některém z odborných časopisů. Diplomant prokázal schopnost samostatně řešit nejen inženýrské, ale po získání praktických zkušeností i vědecké úkoly. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 12785