ZAVADIL, O. Krajina pokaždé jinak - LE3N8 LEŠNÁ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Ondřej Zavadil se ve své diplomové práci vrací domů do obce Lešná. V analytické části prochází obcí i jejím okolím po neutrálních přímkách a v zemědělské kulturní krajině překvapivě objevuje kaskádu situací, které prolíná s pohybem osob a žitou každodenností uvnitř zastavěného území. Navzdory průmyslovému pěstování i chovu okolní krajina stále nese celou řadu názvů či pojmenování, nezřídka existujících jen v mapových podkladech. Navrhovaný soubor intervencí znovu dává zapomenutým jménům konkrétní význam a obnovuje vztah místním ke krajině jako sestavě známých situací. V dílčím detailu pak návrhy podporují nabízejí jedinečnou sociální i krajinou interakci člověka a jeho životního prostoru v místním kontextu. Předkládaná práce tak vytváří zajímavou paralelu k probíhající reformě zemědělské krajiny, kdy principy trvale udržitelného rozvoje aktualizuje o obnovu důležité sociálně – kulturní vrstvy. Předloženou práci s potěšením doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Ženčák, Přemysl

Práce vychází z dobrého základu – volby vlastního zadání, které je podpořeno kvalitní analýzou a přímým zážitkem v konkrétním krajinném prostoru. V návaznosti na závěr textu v odstavci 1. (Urbanistické řešení) se může práce stát inspirací a principiálním námětem k přístupu ke krajině a jejímu poznání z pohledu zadavatele – správních reprezentací obcí. Navíc je práce v dobrém slova smyslu hledáním sama sebe v návrhu a potažmo ve známé venkovské krajině. A to je právě to, co na práci působí nejvíce sympaticky – její neuzavřenost v hledání, jakoby tam autor chtěl stále ještě něco doplnit nebo změnit, rozhodnout se, kterému místu dát přednost. Podstatou je stanovená cesta - umění zažít krajinný prostor a zápal v přístupu k práci (vycházím i z osobní schůzky), což má pro formování osobnosti architekta větší význam, než zpracování cíle – detailního stavebně a konstrukčně bezchybného prvku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Práce vychází z neobvyklého, poměrně silného námětu a konceptu a je podložena kvalitní analýzou celého řešeného území. Z přístupu autora je jednoznačně cítit to podstatné pro tvorbu – zapálení a láska „kluka z vesnice“ k místu, kde žije, a které prostřednictvím této práce poznává více do hloubky. Nové poznání „známé“ krajiny je stěžejním tématem celé koncepce, jejíž podstatou je logicky i citem vystavěný nepravidelný rastr (kostra) míst v rámci nezastavěného krajinného území. Volba, charakter a konkrétní dílčí poloha vybraných bodů v prostoru ukazuje autorovu schopnost rozpoznat ve zdánlivě „nezajímavém“ prostředí přitažlivé téma, které lze následně definovat prvkem krajinné architektury a posílit tak hodnotu konkrétního prostoru. Kladně lze hodnotit nesporně široký rozsah práce přímo v území při rozhodování o výběru lokalit. Zdařilo se vytvořit soubor osmi míst prakticky s obecnou krajinnou tématikou, který může fungovat dobře jako celek (cíleně sestavená výrazově obdobná kolekce) a zároveň mohou být vnímána jednotlivá místa samostatně. Z celkového přístupu a zvolených témat je patrné autorovo návrhové uvažování směřující k udržitelnému rozvoji, tj. k podstatě utváření krajinného a urbanizovaného prostoru vesnice. Přidáním předkládaných prvků do krajiny s jejich jasně definovaným účinkem vzniká podpora přírodního prostředí a zejména podpora sociální soudržnosti obyvatel, což vede k posílení významu obce a hodnot života v ní.
Architektonické řešení A Při zadání tohoto charakteru nelze oddělit urbanistické řešení od architektonického a provozního. Autorovi se daří dílčí objemy jednotlivých navrhovaných struktur osadit tak, aby byly součástí vytipovaného prostoru, zároveň ho dotvářely, stávaly se jeho přirozenou součástí, provozně doplňovaly krajinu (z pohledu jejího návštěvníka) a naplňovaly zvolené vnitřní téma, které je u jednotlivých „zastavení“ více, či méně patrné. Autor se u všech míst snaží hledat vhodné prostorové a kompoziční řešení, které má nejen definovat zvolený název a cíl pro vnímání okolního charakteristického území, ale má u návštěvníka vyvolat prostorově – psychologické účinky vedoucí k zamyšlení se nad obecnou venkovskou krajinou a možná i nad vlastní existencí. Jednotlivé architektonické prvky jsou cíleně navrženy jako tvarově jednoduché, v prostoru polopropustné a v ryze přírodní podobě jako jednomateriálové řešení ze dřeva, což posiluje jejich vnímání jako přirozenou součást daného krajinného prostoru. Některá místa jsou zdařilejší, jiná méně, ale jako celek působí přesvědčivě.
Provozní řešení A Pokud budeme za provozní řešení považovat celkovou organizaci míst a jejich uspořádání v rámci správního území obce, jeví se jejich výběr, četnost témat a hustota rozmístění jako úměrné. Dostupnost míst nelze bez znalosti lokality fundovaně posoudit, ovšem lze předpokládat autorovu znalost území a polohu míst poblíž pěších krajinných tras. Dle mého názoru je rovněž přínosné, že je na práci patrná autorova snaha o zobecnění krajinných témat, vždyť Záhumení, Lánů, Sadů, Pasek a Obor se objevuje v české a moravské venkovské krajině nespočet. Konkrétní dílčí provozní řešení jednotlivých objektů a jejich vnitřních prostorů jsou na první pohled patrná o objekty jsou jako součást volného veřejného prostoru jednoduše přístupné a využitelné.
Technicko konstrukční řešení B Technicko konstrukční řešení vyplývá z požadavku zvládnout zkonstruovat všechny objekty pouze ze dřeva (vyjma založení). Skládání dřeva v konstrukcích, kotvení i využití dalších prvků je zdařilé a podtrhuje architektonický výraz jednotlivých objektů. Z návrhu prvků je znát smysl pro tektoniku a statiku konstrukcí. Je patrná i praktická zkušenost autora s konstruováním dřevěných konstrukcí z tyčových prvků. Některá řešení mohou být sporná, zejména u objektů osazovaných do terénu („Na jámě“ a „Podhůří“) v návaznosti na zemní materiál (problematická aplikace štěrkových vrstev a jejich svahování).
Formální úroveň B Práce používá k prezentaci tohoto tématu adekvátní grafické vyjádření (charakteristické ruční nákresy – loga jednotlivých míst, stylizované zákresy do fotografií) a má dobrou grafickou úroveň. Logicky je vystavěna i struktura prezentace od komplexních příloh až k detailu jednotlivých konstrukcí. Lze konstatovat, že práce kultivovaně a přehledně prezentuje zvolený záměr. Na dílčím nedokončení konstrukcí, uspořádání jednotlivých vyobrazení, a osazení textů na prezentačních výkresových přílohách je patrný nedostatek času k jejich zpracování.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 141076