CHORVÁTOVÁ, M. Stresová odolnost bakteriálních monokultur a směsných kultur [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Bakalářská práce Michaely Chorvátové byla zaměřena na studium dynamiku růstu čistých a směsných bakteriálních kultur za neoptimálních podmínek. Práce vyžadovala výrazné experimentální úsilí a velké množství experimentálního času, které studentka do práce neváhala investovat. K práci přistupovala se zájmem, samostatně a aktivně. Rychle si osvojila potřebné postupy a metody a zvládla samostatnou práci i s pokročilými analytickými metodami jako je průtoková cytometrie nebo plynová chromatografie. Textová část bakalářské práce je na vysoké úrovni, studentka zvládla nejen vypracovat rešerši na zadané téma, ale byla schopna samostatně zpracovat i výsledkovou část včetně diskuze a formulace závěrů. Výsledky samotné jsou velice zajímavé a potvrzují komplexní biologickou roli polyhydroxyalkanoátů. Je pravděpodobné, že podstatné výsledky práce budou představeny odborné veřejnosti na mezinárodní konferenci. Proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Slaninová, Eva

Studentka Michaela Chorvátová se ve své bakalářské práci věnovala studiu stresové odolnosti bakteriálních monokultur Cupriavidus necator H16, Cupriavidus necator PBH-4 a směsných kultur těchto bakteriálních kmenů. Teoretická část se věnuje obecným popisem stresových faktorů a možnou adaptací jednobuněčných prokaryotních organismů. Dále se zabývá konkrétními stresovými faktory působící na bakteriální populace a jejich interakcemi, kde je konci popsána průtokové cytometrie. Z hlediska struktury se studentka zhostila teoretické práce výborně. Avšak po stylistické stránce, kdy věty byly z věší části rozděleny po dvou stranách a místy chybějící slovosled (např. 2.1.1.1), byla horší orientace v textu. V obrázku 8 byly některé názvy v anglickém jazyce, taktéž nepatřičné vyskloňování anglického výrazu regulačního mechanismu quorum sensing (viz kapitola 2.4). Ohledně zpracování literární rešerše, studentka využila převážně pouze jednoho zdroje pro své první čtyři strany bakalářské práce. V rámci experimentální části této bakalářské práce Michaela Chorvátová zvolila velmi dobře analytická zařízení. Kvalitu práce snižuje nevhodné pojmenování bakteriálních kmenů, kdy čtenář ztrácí přehled o jaké bakteriální kmeny se právě jedná. Rovněž je nutná bližší specifikace užívaného média. U využití PBS pufru viz kapitola 3.6.1 chybí hodnota pH. Dále kapitoly 3.2. a 4.1.2 popisující postup stanovení obsahu PHB v biomase se výrazně liší. V kapitole 4.1.2 je řečeno - k suché biomase se přidalo 15% H2SO4 v MeOH bez konkrétního uvedení množství. Také vypočítaný průměr ze dvou provedených výsevů viz kapitola 4.1.3.1 není úplně vyhovující, jelikož se některé hodnoty lišily více než o 100 procent. Dále u nadpisu kapitoly 4.2.1.1 chybí slovo metodou. V popisu tabulky 9 je napsáno, že se tabulka týká porovnání růstové rychlosti a její změny pro jednotlivé kmeny za různých teplot, avšak tabulka se věnuje různým koncentracím NaCl, nikoli jak bylo popsáno výše. V kapitole 4.3, polovina odstavce popisující přípravu směsné kultury nedává obsahově žádný smysl, rovněž slovní spojení (kapitola 4.3.1) smíchání kultur kokultivovaných kmenů. Proč byly vybrány právě takové kultivační podmínky u směsné kultury C. necator H16 a C. necator PHB-4 ? Po grafické stránce, kdy se porovnávali jednotlivé bakteriální kmeny nebo jejich směsná kultury, byla horší orientace, jelikož rozsah os se u jednotlivých grafů lišil, například graf 7 a 8. V závěrečné části bakalářské práce studentka věcně shrnula získané výsledky, avšak chybí aplikace v praxi. Kde je možné využít závěry této práce? Bakalářskou práci celkově hodnotím stupněm „Dobře (C)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování D
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Navrhovaná známka
C

eVSKP id 97809