ŘEZÁČ, S. Typový rozvaděč pro FVE do 10 kW [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

Student vypracoval bakalářskou práci zaměřenou na sestavení typového rozvaděče pro 10 kW fotovoltaický systém, jedná se tedy práci s praktickým výstupem vycházející z teoretických znalostí. V teoretické části student provedl rešerši požadavků na připojování a provoz výroben do 10 kW. Informace z jednotlivých souvisejících dokumentů jsou místy nesprávně propojeny, pro čtenáře je obtížné pojmout všechny potřebné souvislosti a také návaznost jednotlivých dokumentů. Přesto jsou v práci uvedeny podstatné parametry pro připojování a provoz výroben do 10 kW. V praktické části práce je popsán postup při sestavení typového rozvaděče, jeho funkcionality a celkové složení. Student jako podklad pro sestavení zpracoval výkresovou dokumentaci, která je v souladu se základními požadavky z oblasti projektování. Na základě doporučení členů zkušební komise SZZ student dopracoval chybějící části práce - praktické ověření funkčnosti sestaveného typového rozvaděče. Student provedl přípravu pro testování typového rozvaděče a následně realizoval potřebné zkoušky pro ověření jeho funkčnosti. Výstupem z provedeného měření je Protokol o testování, který byl doplněn jako příloha do bakalářské práce. Obsah práce je v souladu se zadáním, student splnil všechny požadavky. Za přínosnou považuji především skutečnost, že sestavený rozvaděč je dále využitelný pro výuku a vývoj v oblasti využití a řízení hybridních energetických systémů. Přístup studenta k řešení práce hodnotím jako uspokojivý.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Morávek, Jan

Dopracovaná bakalářská práce Stanislava Řezáče se zabývá projektem a realizací typového rozváděče pro FVE do 10 kW. Úvodní část je oproti původní verzi v podstatě nezměněna, zabývá se teorií fotovoltaických systémů a rešerší požadavků, na jejich připojení. V této části jsou nepřesnosti, důvody pro paralelní a sériové zapojení panelů jsou nesprávné, schémata pro zapojení jednotlivých typů FVE jsou velmi obecná a technické popisy provozních režimu jsou velmi zjednodušené. Navazující kapitola s rešerší podmínek pro připojení autor nesmyslně kombinuje požadavky PPDS, nařízení EU (RfG) a norem bez zřejmého srovnání, kdy není jasné co tedy platí. Správná posloupnost je RfG, EN standardy a národní upřesnění ve formě PPDS. Praktická část je zaměřena na technické provedení HFVS, pro který je navržen typový rozváděč. Tato část je zpracována na výrazně lepší úrovni, než předchozí část, i když jednotlivé fotografie dílčích části rozváděče jsou z mého pohledu nadbytečné a samotné popisy jednotlivých komponent postrádají diskusi proč bylo přistoupeno k právě tomuto řešení. Samotné schéma a technická zpráva splňují požadavky bodů 2 a 3. zadání. V rámci dopracované verze práce je zpracován poslední bod zadání, tedy vypracované postupy a provedení měření na sestaveném rozváděči a praktické ověření funkčnosti. Postup je zpracován jako příloha B, je velmi jednoduchý s faktickými chybami. Nění zřejmé proč byly stanoveny některé parametry (testovací napětí pro izolační stavy) a z jakých norem/požadavků to vychází. Multimetr AM-530-EUR je zcela nevhodný pro měření přechodových odporů, protože neměří odpor proudem 10A jak autor uvádí. Obecně bych očekával výstupem z testování spíše protokol než obecný slovní popis. Práce je z formálního hlediska na dostatečné úrovni, informační zdroje jsou řádně citovány, i když mám pochybnosti o vhodnosti některých titulů. Z pohledu jazykové úrovně se v práci stále vyskytuje značné množství překlepů. V předložené podobě hodnotím práci stupněm D a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 153900